Ajo blanco, czyli hiszpański chłodnik z migdałów i czosnku

Tagi:

Ajo blanco to jeden z najpopularniejszych hiszpańskich chłodników, zaraz po warzywnych gazpacho i salmorejo. Tradycje jego przygotowania sięgają średniowiecza, przez całe wieki niewiele się zmieniło w jego recepturze. Podstawą zupy od wieków pozostają migdały, pieczywo i czosnek.

„Ajo blanco” to biały czosnek. Brzmi dość surowo, ale zupa ma niezwykle łagodną konsystencję i wcale nie musi być mocno czosnkowa. Dowolność w ilości czosnku w zupie potwierdzają przeróżne przepisy na ten chłodnik. Zatem i Wy możecie dowolnie jego ilość modyfikować, wciąż pozostając wiernymi tradycyjnym przepisom. Oczywiście zupa powinna być charakterna, ale ten czosnkowy charakter przyjemnie kontrastuje z delikatnym smakiem migdałów.

Konsystencję ajo blanco można regulować dodając mniejszą lub większą ilość wody lub mleka migdałowego (tradycyjnie powinna to być woda), pamiętając jednak o tym, że zupa podczas schładzania w lodówce zgęstnieje. Ciekawostką jest, że ajo blanco może być podawana nie jako chłodnik, ale sos, podawany na przykład do zielonych ogórków albo krewetek.

Tradycyjnie dodatkiem do chłodnika ajo blanco są białe winogrona. Dobrze jest wybierać te z cienką skórką, wówczas nie będzie konieczności ich obierania. Wystarczy pokroić je na połówki.

Z podanej ilości składników przygotujecie 2 porcje chłodnika.

Ajo blanco hiszpański chłodnik z migdałów i czosnku:

 • 150 g migdałów bez łupinek
 • 100 g miąższu białego pieczywa (najlepiej czerstwego)
 • szklanka mleka migdałowego lub wody
 • 2-4 ząbki czosnku
 • szczypta soli i pieprzu
 • garść białych winogron
 • 2 łyżki oliwy z oliwek
 • łyżka octu balsamicznego lub winnego

Przygotowanie:

 1. Migdały przekładamy do miski, zalewamy wrzątkiem. Odstawiamy na kilka minut. Po tym czasie, odcedzamy, przepłukujemy zimną wodą i obieramy ze skórki.
 2. Pieczywo (bez skórki) przekładamy do wyższego naczynia, zalewamy zimną wodą lub mlekiem migdałowym. Odstawiamy na chwilę.
 3. Do naczynia dodajemy obrane migdały, obrane i posiekane ząbki czosnku, łyżkę oliwy i octu, szczyptę soli. Miksujemy na gładki krem. Schładzamy w lodówce nie mniej niż 2 godziny.
 4. Ajo blanco podajemy z połówkami winogron. Skrapiamy oliwą, oprószamy pieprzem.

Zobacz też

4 Comments

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *