Chłodnik brzoskwiniowy z kwiatami jadalnymi

Tagi: ,

Latem wybieram zupy szybkie i proste w przygotowaniu i do tego lekkie. Lato to też czas prawdziwego bogactwa owoców i warzyw i żal z tego nie korzystać. Dlatego  postanowiłam przygotować chłodnik z brzoskwiniami, odrobiną limonki i prawdziwą wanilią. Zupę dodatkowo udekorowałam listkami mięty i kwiatami jadalnymi  (bratka i begonii).

Wszystkie kwiaty jadalne przed wykorzystaniem ich do potraw należy dokładnie umyć. Kwiaty bratków i begonii można zjeść w całości, tak samo nasturcje.

Kwiaty jadalne świetnie sprawdzają się jako dodatek do sałatek czy zimnych chłodników, bo długo zachowują piękny wygląd. Nie wszystkie można dodawać do ciepłych potraw. Stanowią  też piękną ozdobę wielu dań, ale zanim dodacie je do swoich potraw upewnijcie się, czy są bezpieczne, bo nie wszystkie kwiaty można jeść. Niektóre mogą mieć podobną nazwę i wyglądać bardzo podobnie jak na przykład groszek jadalny i groszek ozdobny, którego kwiaty są trujące. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, lepiej wstawić kwiatki do wazonu.

Do grupy kwiatów roślin trujących należą między innymi: kwiaty groszku ozdobnego, konwalii, hortensji, krokusa czy kaczeńca. Nie powinno się też używać kwiatów z kwiaciarni lub nieznanego pochodzenia. Najlepszy  jest własny ogródek lub parapet, albo sprawdzone gospodarstwo ekologiczne, w którym możemy kupić kwiaty jadalne aktualne do danej pory roku.

Polecam mój chłodnik brzoskwiniowy z kwiatami jadalnymi na śniadanie. Można podawać go z kromką razowego pieczywa. Zupa ma lekko słodki, brzoskwiniowy smak z delikatną nutką waniliową. Przygotowałam go na bazie jogurtu naturalnego z odrobiną mleka.

(z podanych składników przygotujemy 2 porcje zupy)

Składniki:

 • 250 g jogurtu naturalnego
 • 3 brzoskwinie
 • 1/3 szklanki mleka
 • 3 łyżki cukru
 • 1 laska wanilii
 • 1/4 limonki (lub cytryny)
 • kwiaty jadalne (do dekoracji)
 • listki mięty czekoladowej (lub zwykłej)

Przygotowanie:

 1. Brzoskwinie obieramy ze skórki i kroimy w kostkę. Dodajemy jogurt i dokładnie miksujemy blenderem na gładką masę.
 2. Do rondelka wlewamy mleko. Dosypujemy cukier. Laskę wanilii nacinamy wzdłuż i łyżeczką wyskrobujemy ziarenka. Dodajemy je do rondelka razem z całą laską wanilii. Zagotowujemy mieszając i odstawiamy do całkowitego wystudzenia.
 3. Po wystudzeniu wlewamy do zmiksowanych brzoskwiń . Całość dokładnie mieszamy i odstawiamy do lodówki na minimum 30 minut.
 4. Bezpośrednio przed podaniem dodajemy nieco soku z limonki . Każdą porcję zupy dekorujemy kwiatami jadalnymi (u mnie bratki i begonia z ogródka ) i listkami mięty.

brzoskwinie do chłodnika z kwiatami jadalnymi

chłodnik z brzoskwini z kwiatami jadalnymi

chłodnik z brzoskwini z kwiatami jadalnymi

chłodnik z brzoskwiniami - przepis

Zapraszam też  po inne przepisy na zupy z owocami :

Zupa owocowa z kaszą jaglaną

Zupa owocowa z makaronem

Chłodnik z rabarbaru i truskawek z lodami śmietankowymi

Zobacz też

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *