Chłodnik jagodowy z makaronem i śmietanką

Tagi: ,

Latem chłodników nigdy dość. Jak się mieszka w teoretycznie najcieplejszym rejonie Polski, to chyba oczywiste :). A do tego w bloku… Zaletą takiego mieszkania na czwartym piętrze jest na przykład to, że można zaglądać ptakom w gniazda (wystarczy spojrzeć w dół, pomiędzy gałęzie sięgające naszego balkonu) lub obserwować z bliska akrobatyczne loty jerzyków (wystarczy spojrzeć w górę). Wadą jest upał równy temu za oknem. Na szczęście dla ochłody można zjeść pyszny chłodnik jagodowy z makaronem i śmietanką.

Do ugotowania dzisiejszego chłodnika zainspirowała mnie nasza rodzinna wycieczka do lasu. Jagód (i poziomek) znaleźliśmy w sam raz na jedną zupę, ale owoce zostały zjedzone niemalże zaraz po zerwaniu z krzaczków, więc nie obyło się bez zakupów 🙂 Mój chłodnik jagodowy z makaronem i śmietanką to, jak przystało na moje zupy owocowe, poezja smaku :). Bardziej deser, który nieraz bywa zwieńczeniem całego obiadu. Ale kto powiedział, że nie można zacząć obiadu od słodkości?

Składniki:

 • 200 g jagód
 • 2 łyżki cukru trzcinowego
 • pół szklanki mleka
 • szklanka wody
 • szczypta kardamonu (niekoniecznie)
 • kilka kropel ekstraktu waniliowego (niekoniecznie)
 • 50 g dowolnego makaronu (u mnie grube zawijaski)
 • śmietana kremówka 50 ml
 • opcjonalnie: kilka listków świeżej mięty

Przygotowanie:

 1. Jagody płuczę pod strumieniem zimnej wody, przebieram wybierając uszkodzone owoce i listki.
 2. Dwie łyżki jagód odstawiam do dekoracji, resztę zasypuję cukrem.
 3. Po 15 minutach zalewam mlekiem, dodaję wodę i zagotowuję. Odstawiam do wystygnięcia.
 4. Zupę miksuję dokładnie blenderem (można potem dodatkowo przetrzeć ją przez sito). Schładzam w lodówce niecałe pół godziny.
 5. Makaron gotuję według przepisu na opakowaniu, przelewam zimną wodą.
 6. Zupę nalewam do miseczek, dodaję śmietanę. Dodaję makaron i dekoruję świeżymi jagodami.

Przepis na chłodnik jagodowy

chłodnik jagodowy - przepis

Sposób na chłodnik jagodowy

chłodnik jagodowy - czy smaczny?

Jeśli szukacie ochłody zajrzyjcie koniecznie tutaj:

zupa z rabarbarem i pysznymi paluchami francuskimi

zupa truskawkowa z bezikami

chłodnik z rabarbaru ze słodkimi grzankami

bardzo owocowa zupa z mascarpone

Zobacz też

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *