Chrupiące domowe grzanki do zupy

Tagi:

Grzanki to jeden z moich ulubionych dodatków do zup. Te domowe mogę sobie przygotować z pieczywa pszennego lub razowego, z ulubionymi ziołami lub bez dodatków i zrumienić w piekarniku tak, jak lubię. Dziś zrobiłam pszenne i razowe, z nieco czerstwego pieczywa, bo takie najlepiej się kroi. Kiedy kupowałam dwa dni temu chleb, był oczywiście świeży, więc wyłożyłam go na talerz i przykryłam ściereczką, żeby nieco sczerstwiał. Jedną porcję na grzanki razowe przygotowałam z rozpuszczonym na patelni masłem i bez ziół. Drugą z oliwą z oliwek. Gdy wystygły po zrumienieniu w piekarniku, przesypałam je do plastikowych pojemników, szczelnie zamknęłam i będę mogła je w ten sposób przechowywać kilka tygodni, chociaż jeszcze się nie zdarzyło, żeby nie zostały zjedzone dużo szybciej. Do schrupania nadają się też grzanki z długiej bułki pokrojonej w poprzek na małe kromki, które skrapiam z dwóch stron oliwą i posypuję ziołami. W piekarniku rumienię ok. 5 minut i podaję na talerzyku obok zupy.

Składniki:

 • czerstwe pieczywo pszenne lub razowe (bułka lub chleb) – u mnie dwa małe chlebki
 •  oliwa z oliwek lub masło – kilka łyżek
 •  zioła prowansalskie lub inne ulubione

Przygotowanie:

 1. Pieczywo kroję w kostkę.
 2. Przekładam do plastikowej miski, skrapiam oliwą z oliwek w sprayu lekko mieszając grzanki w misce. Zamiast oliwy można użyć kilka łyżek roztopionego masła.
 3. Posypuję grzanki ziołami, lekko mieszam, aby równomiernie rozprowadzić zioła.
 4. Rumienię na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, w piekarniku nastawionym na 200 st C, około 10 minut, aż uzyskają złoty kolor.

Zobacz też

 • Alinka

  bardzo fajne grzanki:) robie zupe meksykanska i przepis bardzo mi sie przydal , czosnek<3 pozdrawiam

  • Agata

   Bardzo się cieszę, uwielbiam grzanki w wydaniu ziołowym, czosnkowym, a że często gotuję zupy kremy, bez grzanek w mojej kuchni się nie obejdzie :) Meksykańska z grzankami? Już sobie zapisuję Twój pomysł do realizacji :) pozdrawiam!

 • Joanna B

  ile czasu i w jakich warunkach można te grzanki przechowywać ?

  • Agata

   Najlepiej przechowywać grzanki w szczelnie zamykanym pojemniku. Jeśli będą przygotowane bez tłuszczu, nic im się nie stanie przez kilka miesięcy. A takie jak w przepisie zalecam zjeść w ciągu 2 tygodni. Pozdrawiam :)