Grochówka z zieloną soczewicą

Tagi: ,

W weekend pojechaliśmy poszukać zimy w górach, udało się. Był śnieg, narty, nawet można było trochę zmarznąć. A nic nie rozgrzewa lepiej i nie napełnia głodnych brzuszków tak dobrze, jak grochówka. Mojej grochówce z soczewicą towarzyszy historia pewnego domowego chleba na zakwasie.

Nigdy wcześniej nie robiłam grochówki z soczewicą, ale pomysł był świetny. Soczewica jest bogatym źródłem białka roślinnego, witamin z grupy B, błonnika, a także potasu, żelaza, sodu i innych niezbędnych makro- i mikroelementów. Tylko jak ją przemycić w diecie moich dzieci? Zupę z czerwonej soczewicy po prostu im zmiksowałam. A zielona soczewica najzwyczajniej w świecie udawała w grochówce groch.

Grochówka z soczewicą i jeszcze z kromką domowego chleba jest bardzo pożywna i rozgrzewająca. Mam wrażenie, że długo oddawała swoje ciepło, przyjemnie rozgrzewając po czubki palców.

Składniki:

  • 200 g zielonej soczewicy
  • 1 opakowanie grochówki (u mnie Zupa grochowa Nasza Specjalność Winiary)
  • opcjonalnie: ząbek czosnku
  • 2 łyżki śmietany 18%
  • natka pietruszki lub świeży majeranek

Przygotowanie:

  1. Soczewicę płuczę na sicie pod strumieniem zimnej wody, przekładam do garnka, zalewam wodą (ok. 0,5 l) i ostawiam na 15 minut.
  2. Po tym czasie wstawiam garnek z soczewicą do gotowania, dodaję szczyptę soli. Gotuję 25 minut. Soczewica chłonie wodę, więc podczas gotowania sprawdzam, czy nie trzeba jej uzupełnić (wody powinno być nieco ponad poziom soczewicy).
  3. Zupę grochową dokładnie rozprowadzam w 0,5l zimnej wody, dolewam do garnka z soczewicą, mieszam. Dodaję wyciśnięty przez praskę ząbek czosnku (opcjonalnie), gotuję jeszcze 5 minut od czasu do czasu mieszając.
  4. Grochówkę z soczewicą podaję z kleksem śmietany i siekaną natką pietruszki lub świeżym majerankiem.
  5. Grochówkę z soczewicą można przygotować także z ziemniakami, wówczas należy o połowę zmniejszyć ilość soczewicy i ugotować ją z dodatkiem 2 średnich ziemniaków, pokrojonych w kostkę.
grochówka z soczewicą - przepis

grochówka z soczewicą - jak zrobić?

Zupa z soczewicą

Przepis na grochówkę

Wielbicielom grochówek polecam także:

rozgrzewająca grochówka

kaszubska grochówka z kiszoną kapustą

i o grochu nieco inaczej, czyli:

grochówka z zielonego groszku

zupa krem z zielonego groszku

Smacznego!

Zobacz też

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *