Jaglanka śniadaniowa, czyli kasza jaglana na mleku owsianym

Tagi:

Zamiast zwykłej kanapki na śniadanie – jaglanka o niezwykłych właściwościach. Kasza jaglana otrzymywana z łuskanego ziarna prosa to najzdrowsza z kasz. O jej właściwościach prozdrowotnych powiedziano już chyba wszystko. Nie pozostaje nic innego, jak włączyć ją na stałe do naszego menu. A można to zrobić wyjątkowo smacznie i od samego rana.

Kasza jaglana na mleku owsianym to nie tylko mnóstwo cennych witamin i minerałów (m.in. krzemu) ale także poranna porcja węglowodanów złożonych, które na długo zapewnią odpowiednią dawkę energii. Do jaglanki można dodać przeróżne sezonowe lub mrożone owoce, a także bakalie. Jak kto lubi, bo z jaglanką warto polubić się na dobre.

Jaglanka śniadaniowa:

 • 1/3 szklanki kaszy jaglanej
 • 1,5 szklanki mleka owsianego
 • szczypta soli
 • 1-2 łyżeczki miodu
 • jedno małe jabłko lub pół dużego
 • garść dowolnych owoców lub bakalii (u mnie mrożone borówki)
 • szczypta cynamonu
 • opcjonalnie: kilka kropel ekstraktu waniliowego

Przygotowanie:

 1. Kaszę jaglaną wsypujemy na suchą patelnię, prażymy, często mieszając, aby kasza się nie przypaliła. Prażymy do momentu, aż poczujemy przyjemny wyraźny aromat.
 2. Przesypujemy kaszę do sitka, przelewamy wrzątkiem, przekładamy kaszę do małego rondelka.
 3. Dodajemy do kaszy szklankę mleka owsianego, szczyptę soli, przykrywamy pokrywką, gotujemy na wolnym ogniu 10 minut. Pod koniec gotowania dodajemy starte na tarce jabłko i kilka kropel ekstraktu waniliowego.
 4. Zdejmujemy rondelek z kuchenki, dodajemy resztę mleka i miód, mieszamy.
 5. Do jaglanki dodajemy szczyptę cynamonu, świeże owoce i bakalie.

jaglanka - pyszne śniadanie

jaglanka z owocami

kasza jaglana na mleku owsianym

jaglanka na mleku z dodatkami

Kasza jaglana sprawdzi się nie tylko w zupie śniadaniowej. Zobacz też inne przepisy z kaszą jaglaną:

Dowiedz się też więcej o kaszy jaglanej i o wszystkich kaszach, na zdrowie!

Zobacz też

2 Comments

 • asix napisał(a):

  Czy takie sniadanie można podgrzac w mikrofalówce? Czy nie traci własciwosci odzywczych i smakowych? Szukam alternatywy dla kanapek do pracy i chciałabym „pojsc” w kasze.

  • Agata napisał(a):

   Witam, ponieważ na temat korzystania z kuchenek mikrofalowych zdania są podzielone, proponuję kupić termos obiadowy – tym bardziej, że należę do przeciwników mikrofalówek :)) Kiedyś regularnie korzystałam z takiego termosu, świetnie się sprawdzał. Pozdrawiam 🙂

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *