Jak gotować makaron?

Tagi: ,

Zastanawiałam się ostatnio co najczęściej dodaję do zupy. Odpowiedź jest prosta – makaron.

Ten mały dodatek sprawia, że zupa staje się sycąca i nabiera charakteru. Makaron to nie tylko podstawa kuchni włoskiej. Na polskich stołach gości coraz częściej, ale czy potrafimy prawidłowo go ugotować? Rzecz wydawać by się mogło oczywista, a jednak…

Najczęstszym błędem, który popełniamy jest rozgotowanie makaronu na wielką kluchę. Makaron pod taką postacią nie jest ani estetyczny, ani zdrowy. Idealny to ugotowany al dente, czyli na półtwardo.

Jak gotować makaron ?

Jak gotować makaron?

  1. Przed ugotowaniem dokładnie sprawdzamy zalecenia producenta na opakowaniu.
  2. W dużym garnku zagotowujemy wodę. Idealne proporcje to 1 litr wody na 100 g makaronu. Makaron powinien swobodnie mieścić się w garnku, bo pęcznieje podczas gotowania. Warto o tym pamiętać wybierając odpowiedni objętościowo garnek do ilości makaronu jaką chcemy ugotować.
  3. Bezpośrednio przed dodaniem makaronu wsypujemy do wrzącej wody sól. Dodajemy około 1 łyżeczkę soli na 1 litr wody, choć sama zazwyczaj dodaję jej mniej o połowę, bo warto ograniczać spożywanie soli.
  4. Makaron wrzucamy  do wrzącej wody (nie wcześniej). Gotujący się makaron co jakiś czas mieszamy. Zapobiegnie to sklejaniu. Gotujemy go z minimalnie uchyloną pokrywką.
  5. Czas gotowania  jest podany na opakowaniu. Warto jednak przed upływem tego czasu sprawdzić, czy makaron jest już gotowy . Najprościej go posmakować. Makaron ugotowany al dente powinien być sprężysty i delikatnie twardy w środku.
  6. Nie ma potrzeby dodawania oleju do garnka z gotującym się makaronem (samo mieszanie uchroni makaron przed sklejaniem).
  7. Ugotowany makaron odcedzamy przez sitko. Makaronów, które podajemy na ciepło nie przepłukujemy zimną wodą.
  8. Wodę, w której gotował się makaron można wykorzystać jako bazę do sosu lub zupy.
  9. Ciekawym i wygodnym rozwiązaniem jest specjalny garnek do gotowania makaronu z wkładem ułatwiającym  wyjęcie i odcedzenie po ugotowaniu.Jak gotować makaron ?

Jak gotować makaron ?

Zobacz też

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *