Jak obierać grzyby?

Tagi:

Grzyby. Urocze i bardzo smakowite dary jesieni. Aby cieszyły nie tylko oczy, ale i podniebienie, zaraz po grzybobraniu (bądź zakupach) powinniśmy się nimi odpowiednio zająć. Po pierwsze, należy je oczyścić  – o tym, jak czyścić grzyby, przeczytacie tutaj. Drugą bardzo ważną czynnością jest obieranie grzybów.

jak obierać grzyby

czy każde grzyby trzeba obierać

Czy trzeba obierać grzyby?

Obieranie grzybów jest dość czasochłonne, zwłaszcza po udanym grzybobraniu. Na szczęście nie trzeba obierać wszystkich gatunków, jedynie maślaki (obieranie innych grzybów jest nie tylko zbędne, ale też niewskazane).

Dlaczego maślaki powinno się obierać? Skórka maślaków pokryta jest gęstym lepiącym śluzem, którego spożycie grozi przykrymi konsekwencjami gastrycznymi. Dlatego należy się tej skórki pozbyć. Każdy, kto widział maślaka po deszczu wie, jak dużo tego śluzu produkuje grzyb.  Waszą czujność może jednak uśpić wygląd maślaka w suche dni, bowiem wówczas śluz wysycha i grzyb wygląda, jakby był jego pozbawiony (jednak tylko do czasu, gdy znów będzie miał kontakt z wodą). Dlatego niezależnie od tego, jak niewinnie będzie wyglądał maślak, należy do obrać.

Jak obierać maślaki?

Zaczynamy od nóżki, z której zeskrobujemy nożykiem skórkę wraz z zabrudzeniami. Kolejny krok to zdjęcie skórki z kapelusza, który najpierw oczyszczamy z resztek igliwia i piasku. Samo zdjęcie skórki nie jest skomplikowane, bo skórka łatwo odchodzi, wystarczy nożykiem delikatnie podważyć ją od spodniej strony kapelusza i delikatnie ściągnąć.

Kłopotliwe są tylko małe maślaczki, głównie ze względu na ich rozmiar. Sposobem na pozbycie się śluzu z ich skórki jest krótkie obgotowanie grzybków w osolonej wodzie. Po takim zabiegu wyławiamy je łyżką cedzakową i przelewamy zimną wodą. Tak przygotowane maślaczki świetnie nadają się do marynowania. Na naszym blogu znajdziesz również informację o tym, jak suszyć grzyby.

P.S. Oczyszczanie i obieranie grzybów to czynność, do której przydadzą się całe złoża cierpliwości. Jeśli jednak chcecie dobrze zjeść, a po jedzeniu dobrze się czuć, nie pozostaje nic innego, jak uzbroić się w tą cierpliwość (i rękawiczki, które uchronią Wasze dłonie przed trudnymi do usunięcia zabrudzeniami śluzem). Powodzenia 🙂

obieranie maślaków krok po kroku

 

Wiesz już, jak obierać grzyby, zatem jest to najlepszy czas na zapoznanie się z naszymi sprawdzonymi przepisami:

Zobacz też

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *