Jak pokroić cebulę

Tagi:

Cebula to świetne warzywo, bez którego wiele zup nie miałoby tak wspaniałego aromatu. Świeża bywa gryząca i szczypiąca w oczy, ale duszona, pieczona lub zeszklona na patelni nabiera cudownych aromatów. Nie mówiąc już o opalonej nad ogniem cebuli dodanej do rosołu. Tej jednak nie trzeba kroić ani nawet obierać. Ale w większości przypadków cebulę obrać i pokroić potrzeba. Jak to zrobić?

Jak obrać cebulę?

W pierwszej kolejności pozbawiamy cebulę złocistych łupinek. Oczywiście w przypadku młodej cebuli, która tych łupinek jeszcze nie ma, nie obieramy jej, a myjemy i przystępujemy do krojenia. Łupinki najprościej zdjąć z cebuli przekrojonej na pół. Ale jeśli potrzebna mam obrana cebula w całości (na przykład kiedy chcemy pokroić ją później w krążki), odcinamy najpierw koniec cebuli (stronę z korzonkiem), a następnie zdejmujemy łupinki.

Jak pokroić cebulę?

Sposobów krojenia cebuli jest kilka, w zależności of tego, do jakiej potrawy chcemy ją wykorzystać. Najczęściej kroimy cebulę w piórka, krążki, kostkę. Zazwyczaj to charakter dania wymusza sposób krojenia cebuli. Do zup kuchni azjatyckiej, a także zup z dużą ilością mięsa, takich jak  bogracz i gulaszowa, zazwyczaj kroimy cebulę w piórka. Cebulowe krążki świetnie sprawdzają się w różnego typu sałatkach. Najbardziej uniwersalnym sposobem jest pokrojenie cebuli w mniejszą lub większą kostkę.

Jak pokroić cebulę w piórka?

 1. Kroimy cebulę wzdłuż na pół.
 2. Z każdej połówki odcinamy niedużą część pod skosem z każdej strony (od korzonka i od czubka).
 3. Następnie kroimy cebulę wzdłuż na szerokość ok. 03, cm.

Gotowe 🙂

Jak pokroić cebulę w talarki?

 1. Z boku cebuli delikatnie ścinamy pierwszą warstwę,
  kładziemy cebulę na desce do krojenia nacięciem do dołu
  (w ten sposób cebula nie będzie nam się przesuwać).
 2. Tniemy cebulę w poprzek, co ok. 0,3 cm.

Gotowe 🙂

Aby pokroić cebulę w półtalarki, najpierw przecinamy ją wzdłuż na pół, następnie z każdą połówką postępujemy jak wyżej.

Jak pokroić cebulę w kostkę?

1. Kroimy cebulę wzdłuż na pół.

2. Kładziemy cebulę płaską stroną na desce do krojenia,
odcinamy „czubek”.

3. Tniemy cebulę wzdłuż na ok. 0,3 mm.

4. Obracamy cebulę o 90 stopni, ponownie kroimy, tym razem w poprzek.

Gotowe 🙂

Do jakich zup wykorzystacie dziś cebulę?

3 Comments

 • Kasia napisał(a):

  Brakuje jeszcze rozdziału „Jak kroić cebulę żeby nie płakać” 😉

  • Agata napisał(a):

   Będzie uzupełnione 🙂 Pozdrawiamy 🙂

  • Agata napisał(a):

   Można jeszcze inaczej podejść do tematu: Jak płakać, kiedy wcale nam się nie chce?
   Na krótko przed powrotem męża do domu kroimy cebulę i szybko wrzucamy ja do zupy, dla zatarcia śladów.
   Łez nie zmywamy, sprawdzamy w zwierciadle, czy oko zaczerwienione? Tak, to dobrze.
   Mąż na dzień dobry całuje w policzek, patrzy w oczy i pyta:
   – Kochanie, co się stał?
   Spuszczamy oczy i słabym a smutnym głosem szepczemy:
   – Nic….
   No i niech się skunks jeden domyśla.

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *