Jak zrobić zasmażkę do zupy?

Tagi:

Dziś krótko i na temat! Kilka słów o tym, jak zrobić zasmażkę do zupy? W dzieciństwie sekret gęstej konsystencji potraw traktowałam jako tajemną wiedzę, która zarezerwowana była jedynie dla grona osób wtajemniczonych w kulinarne sztuczki. Jak się później okazało, do przygotowania słynnej zasmażki potrzeba zaledwie dwóch składników! Pierwsze skojarzenia przenoszą mnie do domu rodzinnego. W głowie pojawia się obraz babci i mamy przygotowujących niedzielny obiad. To właśnie one zwykle zagęszczały zupę dodatkiem zasmażki.

Proces przygotowania zasmażki to prosta matematyka: 1 porcję tłuszczu należy zmieszać z 1 porcją mąki. W kwestii tłuszczu do wyboru: masło, smalec, margaryna lub olej. Mąka może być natomiast pszenna, razowa, a dla osób z nietolerancją glutenu – ryżowa. Osoboście przygotowując zasmażkę zwykle wybieram wysokiej jakości masło, część moich znajomych, którzy preferują tłuszcze roślinne, sięga z kolei po olej rzepakowy lub kokosowy. W przypadku oleju koksowego należy pamiętać o jego charakterystycznym, wyczuwalnym posmaku.

Zasmażkę przygotowuje się niezwykle szybko. Na dnie garnka lub patelni należy rozgrzać tłuszcz, a następnie dodać mąkę. Całość wymieszać drewnianą lub silikonową szpatułką. Podgrzać. Uważać na grudki! Zasmażka jest gotowa po kilku minutach, kiedy składniki się połączą. Uwaga! Podczas jej robienia należy ją cały czas mieszać, zasmażka lubi się bowiem przypalić. Im dłużej trzymana na ogniu, tym ciemniejsza. Teraz, jeśli ktoś zada Wam pytanie, jak zrobić zasmażkę do zupy, znacie już całą procedurę!
Zasmażka dobrze sprawdzi się jako dodatek do zupy, nie obejdzie się bez niej także sos beszamelowy, marchewka z groszkiem czy kapusta (jak sama nazwa wskazuje) zasmażana! Ciekawa jestem, kto z Was używa jeszcze dzisiaj zasmażki i do czego?

2 Comments

  • AB napisał(a):

    W domowych przepisach na zupy praktycznie każda ma zasmażkę. Wolimy takie zagęszczenie, niż śmietaną. Zasmażkę im ciekawsza tym lepsza. Taki kapuśniak bez zasmażki to nie kapuśniak 🙂

  • El napisał(a):

    Wlasnie uzywam zasmazki do kapusniaku i do duszonej kapusty do drugiego dania.Pycha.e

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *