Jak zrobić żurek?

Tagi:

Żurek pojawia się na polskich stołach od wieków i to nie tylko w okresie wielkanocnym. Jego nazwa wywodzi się z staroniemieckiego słowa  sūr – kwaśny, ukiszony. Żurek właśnie taki powinien być, a dodatkowo nie bez znaczenia jest jego konsystencja. Żurek ma kremową konsystencję, ale tak naprawdę jest ona  kwestią upodobania. I ten mniej, i ten bardziej gęsty będzie mieć swoich wielbicieli.

Przygotować dobry żurek od podstaw nie jest łatwo, zwłaszcza kiedy chce się ugotować go na zakwasie. Od niego trzeba zacząć – i to kilka dobrych dni wcześniej.

Tradycyjnie do przygotowania zakwasu na żurek wykorzystuje się mąkę żytnią razową (lub też chleb żytni), wodę źródlaną lub przegotowaną i przestudzoną, a także przyprawy, takie jak czosnek, ziele angielskie i liść laurowy. Po szczegółowy przepis na zakwas kliknijcie tu.

Żurek przepisy na zupę

Tradycyjny żurek - przepis

Nastawienie zakwasu trwa chwilę, ale żeby dojrzał, potrzeba czasu. Zwykle kilka dni. Codziennie trzeba do zakwasu zajrzeć i zamieszać. Po kilku dniach zakwas jest gotowy do użytku, o ile na jego powierzchni nie pojawiła się pleśń. Niestety tak się może zdarzyć, wówczas zakwas należy wyrzucić i nastawić nowy. W alternatywie pozostaje także gotowy zakwas do kupienia w sklepie.

Wywar

Może być warzywny lub mięsny, wszystko zależy od upodobań i okoliczności, w jakich podajemy żurek. Zarówno ten postny, jak i na boczku, wędzonce, wywarze z białej kiełbasy czy zwyczajnie na mięsie, powinien być przygotowany z czosnkiem, majerankiem, zielem angielskim i liściem laurowym. To podstawowe przyprawy (poza solą), które podkreślają smak i aromat żurku.

Dotąd było łatwo, ale właśnie dochodzimy do miejsca, w którym na kuchence bulgocze wywar, do którego za chwilę będziemy wlewać zakwas. Mieszać zakwas czy nie mieszać przed dolaniem go do zupy? Wszystko zależy od oczekiwanego efektu. Jeśli chcemy, aby żurek był gęsty, mieszamy. A jeśli chcemy uzyskać kwaśny smak bez zagęszczania zupy, dolewamy zakwas powoli przechylając słoik, aby mąka została na dnie. Sztuką jest dolanie takiej ilości wcześniej wymieszanego zakwasu, by łyżka w żurku nie stała. Dlatego najlepiej jest robić to stopniowo i sprawdzać zarówno konsystencję, jak i smak żurku.

Przepisy na smaczny żurek

Żurek - sprawdzony przepis

Wykończenie

Aby nieco złagodzić i wzbogacić smak żurku, warto dodać do niego śmietankę 30%. Nie powinno jej zabraknąć zwłaszcza w żurku na wywarze warzywnym, bowiem nadaje mu gładką konsystencję i sprawia, że zupa jest jeszcze bardziej smaczniejsza. Do garnka z żurkiem warto też dodać łyżkę tartego chrzanu, by zyskał wielkanocnego charakteru.

A na dodatek…

Dodatek do żurku zależy od Waszej inwencji twórczej – żurek można podać z ziemniakami (ugotowanymi w wywarze przed dodaniem zakwasu albo na przykład tłuczonymi i okraszonymi skwarkami), grzankami, białą kiełbasą (z wody lub grillowaną), a nawet pierożkami z makreli. Świetnym dodatkiem do żurku będzie miseczka chlebowa – także do zjedzenia! Przepis na takie jadalne naczynia znajdziecie tutaj.

Prosty przepis na smaczny żurek

żurek wegetariański

Mamy nadzieję, że ugotowanie żurku od podstaw stało się dla Was prostsze. Ale na wszelki wypadek podsuwamy mniej skomplikowane przepisy:

żurek po śląsku

żurek na maślance

żurek wielkanocny na wędzonce

żurek z prażokami i pieczoną kiełbaską

żurek wielkanocny

żurek wegetariański w chlebku

żurek zabielany z wędzonymi kabanosami

wegetariański żurek w chlebie

żurek chrzanowy z pieczonymi pierożkami z wędzoną makrelą

 

 

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *