Jakie kieliszki wybrać do wina czerwonego, a jakie do białego?

Tagi:

Jakie kieliszki wybrać do wina czerwonego, a jakie do białego? Podstawowa wiedza o rodzajach kieliszków do wina zawsze się przyda, bo nawet jeśli nie aspirujemy do roli podczaszego, od czasu do czasu zdarzy nam się wyprawić mniej lub bardziej skromną uroczystość, którą uświetni winny trunek.

Kieliszki do wina czerwonego – jakie wybrać?

Kieliszki do czerwonego wina są dość duże (większe i wyższe od tych, w których serwujemy wino białe), kształt ich czaszy przypomina kwiat tulipana i zazwyczaj delikatnie zwęża się ku górze. Wino nalewamy do 1/3 wysokości czaszy, czyli właśnie do tego miejsca, w którym uzyskamy największą powierzchnię trunku, pozwalającą na uwolnienie zamkniętych w winie aromatów.

Różnym rodzajom czerwonego wina przypisane są inne kształty kieliszków. Kieliszki do ciężkiego czerwonego wina są węższe, a ich czasza zwęża się w górnej części. Burgundy pijemy ze sporej wielkości kieliszków o pękatej czaszy. Lekkim winom różowym dedykowane są kieliszki o mniejszej pojemności (mniejszej nawet od kieliszków do wina białego), których czasza w górnej części delikatnie się rozszerza. Aromatyczne wina różowe podajemy w smukłych kieliszkach z czaszą w kształcie tulipana, zwężających się ku górze.

kieliszek do czerwonego wina

jakie kieliszki do różowego wina

Kieliszki do wina białego – czym się różnią?

Kieliszki do białego wina są mniejsze i i niższe od kieliszków przeznaczonych do wina czerwonego. Wina białe są subtelniejsze i nie wymagają intensywnego uwalniania aromatów, jak trunki czerwone, przy których istotną rolę odgrywa kontakt z powietrzem. Węższa czasza kieliszka do białego wina pozwala na dłużej zatrzymać ich delikatny aromat, a także ogranicza ogrzewanie się trunku.

kieliszki do białego wina

Kieliszek do wina musującego powinien być smukły i wysoki, by jak najdłużej zatrzymać w trunku aromaty i bąbelki, a także zachować jego niską temperaturę. Dawniej wina musujące i szampany podawane były w kieliszkach o płytkiej i bardzo szerokiej czaszy.

kieliszki do wina musującego

Rozmawiając o winie, niemal automatycznie przywołujemy w wyobraźni obraz Włoch i Francji. Dlatego, żeby przybliżyć trochę tej słonecznej, śródziemnomorskiej aury, polecamy przepisy na:

Zobacz też

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *