Jakie zupy warto gotować na wiosnę?

Tagi:

Wiosna w pełni. Półki w warzywniakach zapełniły się nowalijkami, na razie jeszcze mikrymi, ale uwierzcie mi, młode warzywa rosną w oczach! A wraz z nimi apetyt na wiosenne potrawy. Szukającym kulinarnych inspiracji podpowiadamy, jakie zupy warto gotować na wiosnę.

Zupa szparagowa

Ciekawe czy każdemu mieszkańcowi Dolnego Śląska pierwszą zupą, jaka przychodzi na myśl o wiosennym gotowaniu, jest szparagowa? Dolny Śląsk słynie ze szparagów, więc gdy tylko przychodzi na nie sezon, w naszych sklepach pojawiają się te z lokalnych upraw (przy okazji zapraszam Was na wyprawę na plantację szparagów). A sezon trwa bardzo krótko, właściwie tylko miesiąc. Warto po nie sięgać nie tylko dlatego, że pysznie smakują, ale są bardzo zdrowe i na dodatek niskokaloryczne. Zawierają dużo żelaza i kwasu foliowego, a także są źródłem wielu witamin i minerałów. Na moim stole królują od końca kwietnia, przez cały maj.

Koniecznie wypróbujcie nasze przepisy na zupy ze szparagów:

zupa szparagowa z karmelizowaną gruszką i kozim serem

zupa szparagowa z koperkiem

szybka zupa krem ze szparagów

zupa z białych warzyw ze szparagami i łososiem

chłodnik z zielonych szparagów

zupa szparagowa

 

A może zupa szczawiowa?

Zupę szczawiową można przygotowywać cały rok, wykorzystując szczaw ze słoiczka. Jednak żadna z nich nie dorówna tym pierwszym wiosennym ze świeżego szczawiu. Młody szczaw to świetne źródło witaminy C, potasu i żelaza. Ponieważ większość witamin utracimy podczas gotowania szczawiu, udekorujmy zupę świeżymi listkami.

Szczaw to prawdziwa bomba witaminowa, nie sięgajmy po niego zbyt często (raz na tydzień wystarczy), ponieważ zawiera szczawiany, które w nadmiarze mogą nam zaszkodzić. Sprawdźcie nasze przepisy na zupy szczawiowe:

zupa szczawiowa z młodego szczawiu – krem z mlekiem kokosowym

zupa szczawiowa z łososiem

zupa szczawiowa z jajkiem i tłuczonymi ziemniakami

zupa szczawiowa z talarkami z marchewki i buraka

zupa szczawiowa ze świeżego szczawiu

zupa szczawiowa

zupa szczawiowa

Botwinka

Wiosna to nie tylko kolor zielony! W końcu pojawia się w sklepie pierwsza botwinka, początkowo z malusieńkimi korzonkami, które z czasem przybierają kształt i nawet rozmiar buraczków 🙂 Kiedy te buraczki trochę podrosną, nadadzą zupom przepiękny głęboki kolor. Jednak nawet kiedy do przygotowania zupy wykorzystamy same listki i łodyżki, efekt jest niezwykle apetyczny. Dlaczego warto włączyć botwinkę do naszej wiosennej diety? Organizm po zimie łaknie witamin i innych dóbr, których nie brakuje w młodych warzywach. W botwince znajdziemy mnóstwo witaminy A i K, a także witaminy z grupy B. Botwinka jest też cennym źródłem żelaza, potasu i magnezu. A do tego pysznie smakuje. Sprawdźcie:

zupa z botwiny z makaronem

botwinka z serem korycińskim i ziemniaczanym puree z cebulką

zupa z botwiny z ziemniakami i koperkiem

Sprawdźcie jeszcze inne sposoby na botwinkę!

Młoda kapusta

Jeśli wraz z zimą odeszła Wam ochota na kiszoną kapustę i inne kiszonki, z pewnością chętnie sięgniecie po młodą kapustę, która pysznie smakuje w towarzystwie koperku. Czym prędzej serwujemy kilka smacznych przepisów z kapustą w roli głównej:

kapuśniak z młodej kapusty

zupa z młodej kapusty na żeberkach

krem z młodej kapusty z jabłkiem i śmietaną

Po młodą kapustę warto sięgać nie tylko ze względu na jej walory smakowe. Kapusta to świetne źródło witaminy C, potasu i wapnia.

zupa z młodej kapusty

…i wiele innych wiosennych zup

Wiosną do przygotowywania zup warto wykorzystać wszystko to, co pojawia się na straganach. Jednym słowem – nowalijki. Najlepiej wybierać te z upraw ekologicznych lub sprawdzonego źródła. Nowalijki poza takimi uprawami są mocno nawożone, a że taka jest ich natura, że wchłaniają nie tyle, ile im potrzeba, ale tyle, ile im się dostarcza. Wiadomo, gdzie później trafią wszystkie szkodliwe związki – na nasze talerze. Jednak jeśli mamy dostęp do „zdrowych” nowalijek, spokojnie możemy się nimi najadać do syta. Taka bomba witaminowa przyda się nam po zimie. A żeby nie zabrakło Wam inspiracji, podrzucamy nasze najlepsze przepisy:

zupa szpinakowa ze świeżego szpinaku z botwinką i gorgonzolą

zupa wiosenna z młodych warzyw ze świeżym szczawiem

wiosenna zupa ogórkowa ze szczawiem

wiosenna zupa rzodkiewkowa

zupa kalafiorowo-koperkowa z czarnuszką

zupa wiosenna z kurczakiem

Zerknijcie także na inne nasze wiosenne zupy. Smacznego 🙂

 

Zobacz też

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *