Kasza jaglana – najzdrowszy dodatek do zup

Tagi: , ,

Kasza jaglana. Nazywana królową zbóż i najlepszym lekarstwem na choroby cywilizacyjne. W Europie Zachodniej oraz za oceanem na stołach gościła często już w latach 70. W ostatnich latach grono swoich wiernych zwolenników zyskała także w Polsce. Dziś kaszę jaglaną kupić można już niemalże w każdym sklepie.

Na czym polega fenomen jaglanki, czyli po prostu rozdrobnionego prosa?
Wymieniać można długo…

– obniża poziom cholesterolu,
– odkwasza organizm,
– reguluje pracę jelita grubego,
– poprawia pamięć i koncentrację,
– wzmacnia włosy, paznokcie i poprawia wygląd skóry.

Wszystko to dzieje się za sprawą mnogości substancji mineralnych, w tym: żelaza, fosforu, wapnia, potasu, krzemu, lecytyny oraz witamin z grupy B, które ukryte są w malutkich żółtych ziarenkach kaszy jaglanej.

kasza jaglana
Jaglanka jest bardzo pożywna i lekkostrawna, a ponadto nie zawiera glutenu. Dlatego też często sięgają po nią alergicy, osoby z nietolerancją glutenu oraz odchudzające się.

Kasza jaglana to także jedyna kasza zasadotwórcza, co – zważywszy na dominacje w naszej diecie produktów zakwaszające organizm (takich jak: pieczywo, nabiał, mięso, cukier czy kawa) – jest jej niekwestionowaną zaletą.

dodatki do zup

Jagły stanowią zdrowy zamiennik dla makaronu, ryżu czy ziemniaków. Są także znaczniej bardziej pożywne od białego ryżu, lżej strawne niż gryka, a także tańsze i powszechniej dostępne niż amarantus czy komosa ryżowa.

Istnieje kilka sposobów przygotowania kaszy jaglanej. W zależności od preferencji oraz ilości czasu, jaką dysponujemy kaszę można ugotować (średnio około 10 minut) lub też uprażyć. Choć uprażenie jej zajmie nam trochę więcej czas niż ugotowanie, warto to zrobić. Prażona kasza jaglana najskuteczniej ogrzewa narządy oraz usuwa wilgoć z organizmu, dlatego w ten sposób przyrządzać ją należy szczególnie w miesiącach jesiennych i zimowych.

Poniżej znajdziecie kilka sprawdzonych przepisów na zupy z dodatkiem królowej zbóż, czyli kaszy jaglanej:
Krupnik drobiowy z kaszą jaglaną
Krem marchewkowo-jaglany z imbirem
Zupa owocowa z kaszą jaglaną

Na zdrowie!

Zobacz też

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *