Krem z dyni z pieczoną gruszką

Tagi: ,

Zupa w kolorach ostatnich dni lata, przyrządzona na bazie niemalże samych warzyw i owoców! Idealna na pierwsze chłody, delikatnie rozgrzewająca zupa krem z dyni. Z dodatkiem pieczonej, chrupkiej gruszki stanowi danie bardziej wykwintne. Do przygotowania kremu z dyni wybieram zazwyczaj dynię piżmową, która moim zdaniem jest bardziej aromatyczna i ciekawsza w smaku. Zupa krem z dyni przygotowana według poniższego przepisu to także dobry pomysł na pożywny obiad dla wegan czy wegetarian.

Składniki:

 • 1 dynia piżmowa
 • 3 marchewki
 • 4 małe ziemniaki
 • 1 pomarańcza
 • 1 cebula
 • 2 ząbki czosnku
 • Kilka gałązek rozmarynu
 • 3 gruszki
 • 1,5 litra wody
 • 2 kostki bulionu warzywnego Winiary
 • Kilka łyżek oliwy
 • 1/2 łyżeczki cynamonu
 • 1/2 łyżeczki kurkumy
 • 1/2 łyżeczki ostrej papryki
 • Sól i pieprz

Przygotowanie:

 1. Piekarnik rozgrzać do temperatury 200 stopni.
 2. Dynię umyć, wydrążyć. Pokroić na kawałki (ze skórką).
 3. Marchewki umyć i obrać. Pokroić w słupki.
 4. Gruszki umyć, przekroić na połówki i wydrążyć.
 5. Dynię oraz marchewki umieścić na blasze, skropić obficie oliwą („natrzeć” nią warzywa) i piec przez około 20 minut w temperaturze 200 stopni – do momentu aż miąższ dyni i marchewki będą półmiękkie (nie rozpadające się). Pod koniec pieczenia dołożyć na blachę gruszki oraz gałązki rozmarynu– skropić je oliwą i zapiekać aż będą chrupkie (ok. 10 minut).
 6. W międzyczasie obrać ziemniaki, cebulę i czosnek. Cebulę pokroić w piórka, czosnek w plasterki, ziemniaki w kostkę. Przyprawy wymieszać w małej miseczce.
 7. W dużym garnku rozgrzać oliwę. Dodać cebulę, czosnek i przyprawy– zeszklić. Dodać ziemniaki i i zalać ok. 1,5 litra wody. Dodać bulion warzywny Winiary. Gotować pod przykryciem aż ziemniaki zmiękną.
 8. Upieczone warzywa wyjąć z piekarnika. Kawałki dyni obrać ze skórki, która będzie teraz bardzo łatwo odchodziła. Odłożyć kilka słupków marchewek oraz dwie połówki gruszki (do podania i dekoracji). Pozostałe połówki obrać ze skórki, pokroić w kostkę.
 9. Upieczone warzywa dodać do gotującej się zupy, dolać sok wyciśnięty z pomarańczy, wszystko dokładnie wymieszać i zmiksować blenderem na gładką masę. Jeśli krem z dyni będzie zbyt gęsty, dolać wody.
 10. Krem z dyni podawać gorący, z dodatkiem słupków upieczonych marchewek oraz z kawałkami/połówkami gruszki.

krem z dynikrem z dyni z pieczoną gruszkąkrem z dyni z gruszkąkrem z dyni z pieczoną gruszkąkrem dyniowy z rozmarynemkrem z dyni z pieczoną gruszką

 

Gruszki w zupie? Czemu nie! Zobacz inne przepisy z gruszkami:

Zobacz też

4 Comments

 • Emilia Szymańska napisał(a):

  A też czaję się na dynię, będzie na pewno krem oraz w tym roku planuję zrobić może ciacho?:)
  Pozdrawiam,
  Em

  • Ania napisał(a):

   Krem nie raz, nie dwa 🙂 A ciasto z dynią…nigdy jeszcze nie piekłam! Chętnie poznam jakiś ciekawy przepis. Proszę się podzielić po wypróbowaniu 🙂 Pozdrawiam, Ania

 • zuzaa_87 napisał(a):

  mmm… aż ślinka cieknie! jak tylko dorwę ładną dynię, to na pewno przetestuję przepis, tym bardziej, że się zaopatrzyłam w nowy blender ręczny z Morphy Richards i chcę go już przetestować! ;P

 • Madzik napisał(a):

  W przyprawach jest dwa razy cynamon. Tak ma być? 🙂

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *