Krem z młodej kapusty z jabłkiem i śmietaną

Tagi:

Młoda kapusta, wyraźnie słodka, potrzebuje moim zdaniem przełamania. Zazwyczaj zupy kapuściane zakwaszam kawałkiem rabarbaru, sokiem z cytryny lub szczyptą kwasku cytrynowego. Tym razem wypróbowałam sposób naszej czytelniczki, czyli jabłko. Oczywiście powinna to być kwaśna odmiana. Szkoda, że jeszcze nie rozpoczął się sezon na tegoroczne jabłka, pewnie idealnie by się sprawdziły w tej zupie.

Zazwyczaj z młodej kapusty gotuję tradycyjne zupy, tym bardziej miałam ochotę na coś zupełnie nowego. Do tej pory wydawało mi się, że kapusta nie za bardzo pasuje na kremową zupę. Postanowiłam jednak spróbować, tym bardziej, że Jola gotowała już kremowy kapuśniak z kapusty kiszonej i zupa była przepyszna.

Mój krem z młodej kapusty z jabłkiem i śmietaną szybko zniknął z talerzy domowników. Pysznie smakował ze zwykła świeżą kromką chleba z masłem. Na pewno pasują do niego też chrupiące dodatki, na przykład grzanki i groszek ptysiowy.

Składniki:

 • pół główki młodej kapusty (lub jedna mała)
 • kawałek młodego pora
 • 2 młode ziemniaki
 • pół jabłka, najlepiej kwaśnego
 • 2 łyżki sklarowanego masła
 • kostka do smaku warzywna Winiary
 • 1/4 szklanki kwaśnej śmietany
 • kilka gałązek świeżego koperku
 • gałązka świeżego lubczyku
 • gałązka natki pietruszki

Przygotowanie:

 1. Kapustę szatkuję, por kroję w talarki.
 2. W głębszym rondlu podduszam kapustę na maśle, dodaję por i obrane i pokrojone w plasterki jabłko, duszę jeszcze chwilę. Dodaję pokrojone w drobną kostkę ziemniaki.
 3. Kostkę do smaku rozprowadzam w 0,5 l wrzątku, wlewam do rondla z kapustą, dodaję gałązkę lubczyku, koperku, pietruszki, gotuję 10 minut.
 4. Po zestawieniu z płyty miksuję zupę na gładki krem.
 5. Krem z młodej kapusty podaję z kleksem śmietany i świeżo posiekanym koperkiem.

krem z młodej kapusty warzywa

krem z młodej kapusty - przepis

krem z kapusty - jak zrobić?

Przepis na krem z kapusty

Wszystkim wielbicielom młodej kapusty polecam także:

kapuśniak z młodej kapusty z pomidorami

regionalna parzybroda

zupa kapuściana z młodej kapusty z rabarbarem

zupa kapuściana z paróweczką dla dzieci

Zobacz też

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *