Kremowa zupa grzybowa z prawdziwkami i śmietanką

Tagi: ,

Kremowa zupa grzybowa z podduszonymi na maśle prawdziwkami, śmietanką i świeżo posiekaną natką pietruszki to jedna z aromatycznych grzybowych zup, które na progu jesieni pojawiają się na naszym stole. A to przecież dopiero początek sezonu grzybowego, przynajmniej na Dolnym Śląsku. Sprawdź przepis na kremową zupę grzybową i smacznie przywitaj jesień 😉

Kremowa zupa grzybowa z prawdziwkani:

 • 20 dag prawdziwków
 • opakowanie Zupy grzybowej Nasza Specjalność Winiary
 • duża cebula
 • 2 ząbki czosnku
 • bukiet świeżych ziół (rozmaryn, zielona pietruszka, lubczyk, tymianek)
 • 4 łyżki gęstej śmietanki
 • 20 g masła
 • sok z cytryny do smaku
 • opcjonalnie: sól morska
 • świeżo posiekana natką pietruszki do dekoracji

Przygotowanie:

 1.   Grzyby delikatnie oczyszczamy, krótko myjemy, osuszamy ręcznikiem papierowym. Oddzielamy kapelusze od trzonków, wszystko kroimy w mniejsze kawałki i podduszamy na maśle z pokrojoną w kostkę cebulą (nie musi być pokrojona ładnie, zupa zostanie zmiksowana) i gałązką tymianku.
 2.   Ząbki czosnku lekko rozgniatamy trzonkiem noża, obieramy, kroimy w plasterki. Dodajemy do podduszonych grzybów, chwilę dusimy, aż czosnek uwolni aromat.
 3.   Zawartość torebki dokładnie rozprowadzamy w 0,7 l zimnej wody, przelewamy do garnka. Świeże zioła mocno ugniatamy w rękach, związujemy i dodajemy do zupy. Zagotowujemy na małym ogniu od czasu do czasu mieszając.
 4.   Część podduszonych grzybów i gałązkę tymianku odkładamy do dekoracji. Resztę prawdziwków dodajemy do zupy, gotujemy 5 minut od czasu do czasu mieszając. W razie konieczności dodajemy nieco wody.
 5.   Zdejmujemy zupę z kuchenki, wyciągamy zioła, miksujemy.
 6.   Doprawiamy zupę sokiem z cytryny i ewentualnie solą morską.
 7.  Kremową zupę grzybową podajemy z kleksem śmietanki, podduszonymi prawdziwkami i świeżo posiekaną zieleniną.

zupa grzybowa  kremowa zupa grzybowa  zupa krem z grzybów  krem grzybowy  krem z prawdziwków  grzybowa

 

Zobacz więcej zup grzybowych z prawdziwkami w roli głównej:

Zobacz też

3 Comments

 • bramfurt napisał(a):

  Grzybów nie jadam, ale zupa grzybowa już mi odpowiada. Mi nie wyjdzie taka ładna jak na zdjęciu. musiałbym trochę potrenować. Naprawdę, wygląda zachęcająco, jak zaserwowana prosto z restauracji 🙂

  • Agata napisał(a):

   Dziękuję za miłe słowa, ale naprawdę nic trudnego tak zaserwować zupę 🙂 Podpowiem, że do dekoracji można wykorzystać małe grzybki, które kroimy w poprzek bez wcześniejszego oddzielania nóżki. Pozdrawiam i życzę smacznego 🙂

 • Wieslaw napisał(a):

  Bardzo dziękuję za przepisy dzięki temu mogę sam ogarnąć i opanować temat, pozdrawiam

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *