Kremowa zupa z porów

Tagi: ,

Pyszna zupa z porów wymaga przyrządzenia z niepołamanych porów. Kiedy kupuję por w warzywniaku, zawsze głośno protestuję, gdy sprzedawca próbuje złamać go na pół. No dobrze, w moim warzywniaku już protestować nie muszę, bo wszyscy wiedzą, że por ma być w całości. A potem wracam do domu w jednej ręce taszcząc kilka siatek, w drugiej niosąc nieszczęsnego pora, a w trzeciej portmonetkę i klucze… i tak sobie myślę w tej drodze powrotnej, czy nie lepiej było ciachnąć nieszczęśnika nożem i wsadzić do siatki z warzywnymi pobratymcami? Wtedy miałabym jedną wolną rękę na pogaduszki przez telefon… A dlaczego mi tak zależy na tym, żeby por był w całości? Pewnie dlatego, że z niepołamanego pora robię pyszną kremową zupę z porów. A z trzech to już najpyszniejszą.

 

Grzanki:

 • czerstwe pieczywo (miałam 4 kromki razowego)
 • ok 3 łyżek masła

Przygotowanie:

 1. Chleb na grzanki kroję w kosteczkę.
 2. Masło rozpuszczam w rondelku, dodaję pokrojony chleb, mieszam, by pokryło każdy kawałek.
 3. Grzanki piekę w piekarniku w 200 st. ok 10 minut, na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.

Zupa z porów:

 • trzy pory (tylko białe i ewentualnie jasnozielone części)
 • cebula
 • bulion warzywny
 • 100 ml śmietany 30 proc.
 • 2 ziemniaki
 • 2 łyżki masła
 • tarty ser żółty według uznania (ja dałam 3 łyżki)
 • sól
 • pieprz
 • gałka muszkatołowa

Przygotowanie:

 1. Por i cebulę kroję w cienkie półtalarki.
 2. Duszę do miękkości na maśle.
 3. Zalewam bulionem.
 4. Dodaję pokrojone w drobną kostkę ziemniaki.
 5. Gotuję ok 15 minut, aż ziemniaki będą miękkie.
 6. Dodaję śmietankę, miksuję.
 7. Doprawiam solą, pieprzem i odrobiną gałki muszkatołowej.
 8. Zupę z porów podaję z grzankami i startym żółtym serem.

Zobacz też

2 Comments

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *