Lekka zielona zupa z jarmużem

Tagi: ,

Jeśli w święta stół uginał się pod ciężarem bożonarodzeniowych ciężarów, po świętach warto sięgnąć po lżejsze potrawy. Lekka, zielona zupa z jarmużem to moja propozycja na dzisiaj dla moich przejedzonych domowników.

Jarmuż to nic innego jak kapusta, ale nie po prostu „zwykła kapusta”, a jedna z jej najstarszych odmian. Zawiera mnóstwo antyoksydantów, witamin i minerałów, ma bardzo dużo witaminy C – więcej ma tylko papryka i natka pietruszki. Tylko trochę dziwnie wygląda jak na kapustę, ale moim zdaniem jest uroczy, zwłaszcza gdy podamy go w formie pysznej zupy z jarmużem.

Lekka zielona zupa z jarmużem może być podana z grzankami lub warzywnymi chipsami – gdy domownicy podchodzą do zielonych zup z ostrożnością, dobrze jest ich czymś zwabić do stołu 🙂 A jeśli domownicy nie mają nic przeciwko zielonym zupom, zupę z jarmużem można udekorować nie tylko listkami jarmużu, ale także młodego szpinaku i kiełkami. Smacznego!

zupa z jarmużem

Składniki:

 • 0,7 l wody lub wywaru warzywnego
 • pół szklanki mrożonego zielonego groszku
 • 1 ziemniak
 • 200 g mrożonego brokuła
 • łyżka czubrycy zielonej
 • świeży szczypiorek
 • łyżka jogurtu
 • nieduża cukinia
 • łyżka tartego parmezanu do dekoracji
 • dwie garści jarmużu (bez twardych łodyżek)
 • 2 ząbki czosnku
 • łyżka oliwy
 • sól do smaku
 • opcjonalnie: 2-3 łyżeczki soku z cytryny

Przygotowanie:

 1. W garnku zagotowuję wodę.
 2. W tym czasie cukinię i ziemniaka obieram i kroję w kostkę. Dodaję je do garnka.
 3. Czosnek siekam, dodaję do gotujących się warzyw. Dodaję szczyptę soli.
 4. Po około 15 minutach dodaję do garnka zielony groszek, brokuły, gotuję chwilę. Dodaję jarmuż (wcześniej trzeba dokładnie usunąć z niego wszystkie twarde łodyżki). Gotuję 5 minut.
 5. Po zestawieniu garnka z płyty, dodaję do zupy jogurt i miksuję. Doprawiam sokiem z cytryny.
 6. Zieloną zupę z jarmużem skrapiam oliwą i podaję z parmezanem i dużą ilością szczypiorku.

 

zupa z jarmużu

zupa jarmużowa

krem z jarmużu

krem jarmużowy

Zobacz też

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *