Marokańska zupa harira

Tagi: , ,

Marokańska zupa harira, podawana z daktylami mocno rozgrzewa i syci. Podstawą hariry jest mięso (zwykle baranina, jagnięcina lub wołowina), nasiona roślin strączkowych i przyprawy, które nadają potrawie niezwykłego aromatu. Marokańska zupa harira najlepiej smakuje przygotowywana w tradycyjnym garnku glinianym, długo i na małym ogniu, by wydobyć ze wszystkich składników to, co najcenniejsze.

Składniki:

 • 1 szklanka ciecierzycy
 • 1 szklanka zielonej soczewicy
 • 3 gałązki selera naciowego
 • cebula
 • sok z cytryny i jedna cytryna
 • pęczek świeżej kolendry
 • pęczek świeżej pietruszki
 • laska cynamonu (lub łyżeczka sproszkowanego)
 • szczypta mielonego imbiru
 • szczypta szafranu
 • łyżeczka kurkumy
 • szczypta czarnego pieprzu
 • puszka pomidorów pelati
 • łyżka koncentratu pomidorowego
 • łyżeczka nasion kolendry
 • łyżeczka kuminu
 • szczypta chili
 • 30 dag mięsa wołowego
 • marchewka
 • sól morska
 • 3 łyżki oliwy do smażenia

Z podanej ilości składników przygotujecie 3 porcje zupy.

Przygotowanie:

 1. Ciecierzycę zalewamy zimną wodą, odstawiamy na 12 godzin.
 2. W glinianym garnku lub głębokim rondlu rozgrzewamy oliwę i podsmażamy mięso. Nadmiar soków, które puści mięso, odlewamy.
 3. Cebulę kroimy w kostkę, z selera naciowego usuwamy włókna, kroimy w kostkę.
 4. Do rondla dodajemy cebulę, seler naciowy, chwilę przesmażamy, dodajemy starte w moździerzu nasiona kolendry i kminu,  imbir, laskę cynamonu, kurkumę, chili, mieszamy, dodajemy szczyptę roztartego w palcach szafranu, smażymy kilka minut.
 5. Podlewamy warzywa 05, l wody, dodajemy ciecierzycę, gotujemy 45 minut., od czasu do czasu mieszając i uzupełniając odparowaną wodę.
 6. Pomidory miksujemy blenderem na gładką masę (razem z sokiem), dodajemy do rondla. Łyżkę koncentratu pomidorowego rozprowadzamy z kilkoma łyżkami zupy, dolewamy do rondla, dodajemy soczewicę, pokrojoną w kostkę marchewkę, posiekaną kolendrę i natkę pietruszki (odkładamy trochę zieleniny do dekoracji), gotujemy 20 minut od czasu do czasu mieszając.
 7. Harirę doprawiamy do smaku solą, pieprzem, dodajemy sok z cytryny.
 8. Marokańską zupę harirę podajemy posypaną kolendrą, z daktylami i cytryną.

marokańska zupa harira

zupa harira - jak zrobić?

harira - przepis

zupa pomidorowa z soczewicą

12 Comments

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *