Noże do carvingu

Tagi:

Pięknie wyrzeźbione metodą carvingu owoce i warzywa to prawdziwe dzieła sztuki! Techniki fantazyjnego rzeźbienia produktów spożywczych wywodzą się z Dalekiego Wschodu. Carving w krajach azjatycki znany jest już od co najmniej kilkuset lat. W naszym kraju coraz częściej możemy spotkać carving w hotelach, na statkach i w wielu restauracjach. Najlepszym materiałem do tworzenia są owoce egzotyczne. Są to m. in. wszelkiego rodzaju arbuzy, ananasy, melony, dynie i papaja. Do dekoracji z warzyw najczęściej używa się kabaczka, rzodkwi, buraków, rzep, brukwi, a także marchwi, selera i kalarepy. Najczęściej powstają motywy roślinne, czasem zwierzęce. Popularne są także zdobienia w postaci liści, kwiatów  lub gałązek. Stworzenie pięknych kompozycji z owoców i warzyw wymaga pewnych umiejętności, wprawy oraz odpowiednich narzędzi.

 

W tradycyjnym tajskim carvingu używa się tylko klasycznego noża tajskiego. Obecnie dostępne są także całe zestawy noży i przyborów, z których korzystają zarówno profesjonaliści, jak i początkujący. Wśród nich znajdziesz takie narzędzia:

 

  • Noże w kształcie litery U, sprawdzą się do robienia nacięć w kształcie owalnym, okrągłym.
  • Noże w kształcie litery V, które są niezbędne przy wykonywaniu trójkątnych nacięć np. wycinanie kształtów liści, gałązek, kwiatów.
  • Wysokiej jakości dłutka do rzeźbienia precyzyjnych elementów.
  • Długi i bardzo ostry nóż do pierwszej obróbki dużych warzyw i owoców.
  • Nóż syjamski, niezawodny przy wykonywaniu najtrudniejszych wzorów na mniejszych warzywach i owocach.
  • Wykrawacz do kulek tzw. kulkownica przyda się do robienia kulek z miąższu owoców, np. arbuza czy melona.
  • Temperówka do warzyw, za jej pomocą przygotujesz kwiaty do dekoracji potraw.
  • Skrobak do skórek cytrusowych.
  • Nożyczki mogą być potrzebne przy wycinaniu płaskich elementów, np. liści.

 

Taki zestaw z pewnością spełni oczekiwania wszystkich użytkowników zarówno tych rozpoczynających swoją przygodę z carvingiem, jak i bardziej doświadczonych w tej dziedzinie. Efektownie wyrzeźbione owoce i warzywa zachwycają kunsztem i precyzją, a jednocześnie przyciągają wzrok kształtem i ciekawą kompozycją.

 

 

Zobacz też

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *