Pomidorowy zawrót głowy, czyli kilka praktycznych porad

Tagi: ,

Pomidory to jedne z najbardziej lubianych i najczęściej wykorzystywanych produktów w kuchni. Są bazą kochanej przez wszystkie dzieci – i te duże, i te małe – pomidorówki, stanowią smaczny i zdrowy dodatek do sałatek i kanapek. Można przygotować z nich przecier, koncentrat, sos lub po prostu je ususzyć. Pomidory mają bardzo dużo zastosowań!

Warto korzystać z nich zwłaszcza teraz, kiedy mamy jeszcze dostęp do naszych krajowych pomidorów.

Powinny sięgać po nie osoby dbające o linię, bo są niskokaloryczne, a poza tym stanowią bogate źródło witaminy C i potasu. Pomidory zawierają też drogocenny likopen, który ma działanie przeciwutleniające. Najwięcej likopenu znajdziemy  w pomidorach przetworzonych (koncentrat pomidorowy, ketchup). Warto też zaznaczyć, że likopen wchłania się lepiej z pomidorów w postaci sosów czy przecierów, niż ze świeżych owoców.

Jeśli wiemy już, że pomidory warto jadać jak najczęściej i to pod każdą postacią, to warto też dowiedzieć się jak je przechowywać oraz jak łatwo i szybko możemy je obrać.

Jak przechowywać pomidory?

1. Najczęściej popełnianym błędem jest przechowywanie pomidorów w lodówce. Do lodówki wkładamy jedynie kawałek przekrojonego pomidora, który nam został, a wszystkie pozostałe owoce przechowujemy w temperaturze pokojowej.

2. Układamy je szypułką do góry.

3. Wybieramy miejsce nienasłonecznione. Idealnie sprawdzi się półka kuchenna (z dala od miejsca, w którym gotujemy – ze względu na wyższą temperaturę).

Prawidłowo przechowywane pomidory odwdzięczą się nam wyjątkowym smakiem, aromatem i kolorem.

Jak przechowywać pomidory?

Jakiś czas temu na naszej stronie na facebooku wywiązała się rozmowa odnośnie pomidorów i nasza czytelniczka, pani Elżbieta podzieliła się cennymi wskazówkami dotyczącymi przechowywania krzaków pomidorów, które wyhodujemy sami w ogródku.

1. Wszystkie owoce należy zebrać przed nadejściem pierwszych przymrozków.

2. Krzaki pomidorów przewiązujemy tasiemką lub sznurkiem i wieszamy korzeniami do góry (w piwniczce, komórce lub w garażu).

3.  Co jakiś czas kontrolujemy i oglądamy pomidory.

4. Optymalna temperatura do przechowywanie jeszcze niedojrzałych pomidorów to 12- 13º.

Sposoby na przechowywanie pomidorów

 

 Jak obierać pomidory?

1. Pomidory myjemy i usuwamy z nich szypułkę.

2. Nożykiem z ostrym końcem usuwamy resztę szypułki .

3. Pomidory nacinamy na krzyż.

4. Do garnka lub rondelka wlewamy wodę i doprowadzamy ją do wrzenia.

5. Pomidory wkładamy łyżką cedzakową do gorącej wody na kilkanaście sekund.

6.  Zaraz po wyjęciu z garnka z gorącą wodą, zanurzamy je w misce z zimną wodą i obieramy ze skórki.

Jak obierać pomidory?Jak obierać pomidory ze skórki?

Wielbicielom pomidorowych smaków polecam:

Zobacz też

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *