Ribollita – toskańska zupa z fasoli

Tagi: ,

Zabieram Was dziś w krótką podróż do słonecznej Toskanii. Ribollita – gęsta, aromatyczna i pożywna zupa to jedno z najczęściej jadanych dań w tym regionie Włoch. To, jak szybko przygotujemy tę zupę, zależy w dużej mierze od rodzaju fasoli. Wybierając suchą, należy ją przez noc namoczyć, a następnie ugotować. Tym, którzy cenią sobie szybkość i wygodę, podpowiadam, że w sklepach dostępna też już także fasola w puszce – wcześniej ugotowana na parze.

Moja ribollita ma intensywy czerwony kolor, jest również stosunkowo gęsta, gdyż przyrządzona z dużej ilości pomidorów. Dzisiejsza propozycja jest wersją wegetariańską. Jeśli macie ochotę wzbogacić zupę o dodatek mięsny, w pierwszym etapie smażenia – do warzyw dodajcie pokrojoną w kostkę pancettę. Ribolittę możecie także zagryźć kawałkiem ciabatty z prosciutto crudo.

Jak wskazuje nazwa: ribollita, czyli ugotowana na nowo, najlepiej smakuje odgrzana, na drugi lub trzeci dzień. Danie, które wywodzi się z biednej kuchni chłopskiej, zachwyca dziś połączeniem smaków nawet wybrednych smakoszy. Buon appetito!

Składniki:

 • 2 marchewki
 • 2 pietruszki
 • Kawałek selera/kilka łodyg selera naciowego
 • 1 cebula
 • 2 pietruszki
 • 2 ziemniaki
 • 350 g białej fasolki cannellini
 • Puszka pomidorów
 • 300 ml passaty pomidorowej
 • 2 garści świeżego szpinaku/jarmużu/kapusty włoskiej
 • Oliwa
 • Czerstwa ciabatta
 • Kawałek sera parmezan
 • Świeży rozmaryn
 • Tymianek
 • Oregano
 • Sól i pieprz
 • Dodatkowo:kilka plastrów prosciutto crudo/pancetty

Przygotowanie:

 1. Marchewkę, pietruszkę, selera, cebulę, czosnek i ziemniaki obieramy. Warzywa korzeniowe kroimy w plasterki, cebulę i czosnek siekamy, a ziemniaki kroimy w kostkę.
 2. W dużym rondlu z grubym dnem rozgrzewamy oliwę. Wrzucamy na nią warzywa oraz gałązkę rozmarynu – blanszujemy, a następnie dusimy (podlewając ew. odrobiną wody) aż warzywa będą półmiękkie. W międzyczasie połowę przygotowanej fasoli rozgniatamy w misce widelcem.
 3. Kiedy warzywa są już półmiękkie dorzucamy całą fasolę, pomidory z puszki oraz pastę pomidorową – dusimy do miękkości warzyw, dodając taką ilość wody, aby uzyskać odpowiednio: bardziej gęstą lub rzadszą zupę, w zależności od upodobania.Pod koniec gotowania dodajemy umyte liście szpinaku / jarmużu lub grubo pokrojoną włoską kapustę. Doprawiamy do smaku ziołami, solą i pieprzem.
 4. Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 180 stopni. Ciabattę kroimy na grubsze kromki, skrapiamy oliwą i opiekamy w piekarniku. Ucieramy parmezan.
 5. Opieczone kromki chleba układamy w misce i zalewamy gorącą zupą.
 6. Ribollitę podajemy skropioną oliwą, posypaną ziołami i wiórkami parmezanu, na większy głód – dodatkowo z kromką ciabatty.

Ribollita
zupa Ribollita
zupa z fasoli
toskańska zupa z fasoli
zupa z Toskanii
fasolowa - przepis
ribollita - jak zrobić?

Zobacz też

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *