Rosół z gęsi

Tagi:

Gorący, aromatyczny, jak u mamy… rosół z gęsi! Polskie warzywa, świeże mięso, gotowane na wolnym ogniu przez kilka godzin. Wszystko po to, aby następnie móc cieszyć się jedną z ulubionych, tradycyjnych zup Polaków.

Gęsina ma wyjątkowy smak, który od pewnego czasu wraca do łask i na nasze stoły. Im bliżej świąt, tym łatwiej dostać ją w sklepach, więc warto zaopatrzyć się w solidną porcję rosołową z gęsi i pęczek świeżych warzyw. Całości dopełni domowy makaron – możecie zobaczyć, jak go zrobić tutaj. I co dalej? Ugotujcie rosół z gęsi w najbliższą niedzielę! 🙂

Składniki:

 • 3 marchewki
 • 3 pietruszki
 • 1/2 dużego selera
 • 1 por (biała część)
 • 5 dużych liści kapusty włoskiej
 • 1 cebula
 • 3 ząbki czosnku
 • Porcja rosołowa gęsiny: korpus, skrzydła, szyja
 • 6 kulek ziela angielskiego
 • 2 liście laurowe
 • Sól i pieprz
 • 150 g domowego makaronu wielojajecznego

Przygotowanie:

 1. Marchewki, pietruszki, selera obrać i pokroić na mniejsze części.
 2. Pora oraz liście kapusty dokładnie umyć. Ząbki czosnku obrać.
 3. Kawałki gęsi opłukać.
 4. Cebulę w łupinie opalić nad palnikiem kuchenki gazowej (lub za pomocą ręcznego palnika).
 5. Tak przygotowane warzywa oraz mięso umieścić w dużym garnku.
 6. Całość zalać ok. 3 litrami zimnej wody. Dorzucić ziele angielskie oraz liście laurowe. Gotować na średnik ogniu.
 7. Po zagotowaniu zebrać całą pianę i szumowiny. Zmniejszyć ogień i gotować na małym przy ok. 1,5 – 2 godzin.
 8. Gotowy rosół przecedzić. Marchewki i pietruszki pokroić na mniejsze kawałki. Mięso obrać. Makaron ugotować.
 9. Rosół podawać z pokrojonymi marchewką i pietruszką, kawałkami mięsa i domowym makaronem.

Rosół z gęsi – sprawdzony przepisRosół z gęsi – smaczna zupaRosół z gęsi – prosty przepisRosół z gęsi – łatwy przepisRosół z gęsi – jak ugotować?Jak ugotować rosół z gęsi?Jak zrobić rosół z gęsi?Smaczny rosół z gęsi

Na niedzielny obiad nadaje się nie tylko rosół – zobacz inne nasze przepisy:

Zobacz też

2 Comments

 • Dziadek napisał(a):

  Przepraszam ale nie ze wszystkim się zgadzam co do kolejności postępowania. Całe życie mnie uczono (również specjalistyczna literatura), mięsa z gęsi, wołowiny, cielęciny, królika i ryb słodkowodnych wrzuca się do gorącej (wrzącej) wody. Natomiast wszystkie pozostałe do zimnej – również dziczyznę i indyka. To bierze się nie tylko z tradycji ale głównie ze znanego od wieków tzw. „koła smaków”.

  • Agata napisał(a):

   W moim domu tradycyjnie rosół gotowało się zalewając mięso zimną wodą, niezależnie od jego gatunku. Ale co dom, to obyczaj. Pozdrawiam 🙂

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *