Rosół z kurczaka – najprostszy przepis

Tagi:

Rosół, królowa polskich zup i nieodzowny element niedzielnego obiadu. Tak naprawdę nie jest skomplikowany, a jednak przysparza sporo kłopotu osobom, które dopiero zaczynają swoją kulinarną przygodę. Dziś zatem przygotowaliśmy dla Was: rosół z kurczaka – najprostszy przepis!

Choć panuje powszechne przekonanie, że najpyszniejszy rosół to taki, który przygotowywany jest z kilku gatunków mięs, rosół tylko i wyłącznie z kurczaka jest równie pyszny, jak ten przygotowywany na przykład z dodatkiem wołowiny czy indyka. Jego sekretem jest odpowiednia ilość mięsa i warzyw, a przede wszystkim długie i powolne gotowanie.

Należy pamiętać, że rosół powinien się gotować długo (2 godziny to absolutne minimum) i na wolnym ogniu. Nie może wrzeć, a jedynie „mrugać”. Ważne jest także, aby zalać mięso zimną wodą i od samego początku powoli podgrzewać (jeśli gwałtownie podgrzejemy wodę do temperatury wrzenia, białko zetnie się i cały smak i aromat pozostaną w mięsie, zamiast powoli przenikać do naszego rosołu).

Zazwyczaj rosół gotuje się w większej ilości, aby wystarczył na kolejny dzień. Jeśli nie macie w planach przerobienia go na pomidorówkę lub inną zupę, przed podaniem znowu podgrzewajcie go powoli i bez mieszania. Smacznego 🙂

Rosół z kurczaka:

 • Porcja rosołowa z kurczaka (korpus z szyjką, 2-3 skrzydełka)
 • 1 udko kurze
 • 2 marchewki
 • 1 większa pietruszka
 • kawałek selera
 • 3 liście pora (włącznie z ciemnozieloną częścią)
 • nieduży kawałek kapusty włoskiej (można pominąć)
 • 1 cebula (w łupinie lub bez)
 • kilka gałązek natki pietruszki
 • gałązka świeżego lubczyku (opcjonalnie)
 • 10 ziarenek czarnego pieprzu
 • sól morska
 • 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
 • makaron nitki lub inny ulubiony do rosołu (po 60 g suchego makaronu na osobę)

Przygotowanie:

 1. Mięso dokładnie myjemy. Zdejmujemy skórę, żeby rosół nie był zbyt tłusty (można zdjąć skórę z szyjki), przekładamy mięso do garnka, zalewamy wodą (ok. 3 l).
 2. Wstawiamy garnek na kuchenkę i wolno podgrzewamy, aż woda zacznie delikatnie pyrkać (można też przed gotowaniem mięso pozostawić w wodzie na godzinę, później wodę wylać, nalać nową i dopiero rozpocząć gotowanie).
 3. Na powierzchni pyrkającej wody zaczną się tworzyć szumowiny – można je zdjąć łyżką cedzakową bądź też pozostawić (w nich gromadzi się między innymi cenny kolagen).
 4. Do garnka wkładamy obrane i pokrojone w mniejsze części warzywa – marchewki, pietruszkę i seler, a także umyte liście pora i kapusty włoskiej. Kapustę można pominąć – jeśli jednak dodamy jej niewielką ilość, poprawi smak rosołu – z kolei zbyt duża nada rosołowi kapuściany posmak – wystarczy zatem dać nieduży kawałek, np. 2 liście. Do garnka dodajemy umyte gałązki natki pietruszki, jeśli mamy – to także gałązkę lubczyku.
 5. Do garnka z zupą dodajemy cebulę. Jeśli mamy taką możliwość, wcześniej obieramy ją z łupin i opiekamy ją nad ogniem. Można też dodać do garnka cebulę bez opiekania, ale za to pozostawiając ją w łupinie.
 6. Wsypujemy ziarenka pieprzu i sporą szczyptę soli. Gotujemy 3-4 godziny na wolnym ogniu, pod lekko uchyloną pokrywką.
 7. Rosół podajemy z ugotowanym w osolonej wodzie makaronem, dodajemy pokrojoną w kosteczkę marchewkę z rosołu, posypujemy świeżo posiekaną natką. Można dodać do talerzy z rosołem mięso z udka.

Z podanej ilości składników przygotujecie 8 porcji rosołu.

 

Smaczny rosół z kurczaka – najprostszy przepis

Tradycyjny rosół z kurczaka – najprostszy przepis

Domowy rosół z kurczaka – najprostszy przepis

Jak zrobić rosół z kurczaka – najprostszy przepis

Pyszny rosół z kurczaka – najprostszy przepis

Zobacz też inne przepisy na tradycyjne polskie zupy:

Zobacz też

6 Comments

 • RENATA napisał(a):

  Rosół MA być tłusty, im tłustszy tym lepszy, dlatego apeluję nie zdejmujcie skówry. Natomiast, najlepszy rosół jest z tych części kurczaka, a najlepiej kury, które mają kolagen czyli łapki, szyje i skrzydła. Rosół należy gotować bardzo długo, 3 a nawet 5 godzin na minimalnym ogniu. Warzywa wkładamy 15 minut przed końcem gotowania, aby uzyskać świeży smak i nie stracić witamin.

  • Agata napisał(a):

   Szkoły gotowania są różne 🙂 Mnie uczono, że rosół owszem oczka musi mieć, ale nie może być za tłusty. Jeśli taki wyszedł, powinno się usunąć nadmiar tłuszczu. Za to z pewnością powinien być aromatyczny i klarowny. Pozdrawiam 🙂

 • seth napisał(a):

  @RENATA

  Dziękuję za odpowiedź. Bez podania żadnych czasów w artykule jest on praktycznie bezużyteczny.

 • Ania napisał(a):

  Czy rosół można zamrażać, żeby mieć zawsze pod ręką gotowy bulion domowej roboty?

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *