Rosół z udek

Tagi: ,

Upały nieco zleżały, wracamy zatem do zup, które najlepiej smakują podane naprawdę gorące. Z resztą, choć może się to wydać paradoksem – w naprawdę upalne dni, to właśnie napoje gorące ugaszą pragnienie skuteczniej niż te mocno schłodzone. Dziś pora na klasykę gatunku: rosół z udek.

Rosół to jedna z tych zup, która aby osiągnąć maksimum smaku i aromatu potrzebuje odrobiny czasu i chwilki cierpliwości. Nie trzeba go jednak specjalnie doglądać. Wystarczy przygotować wszystkie składniki: umyć i obrać warzywa oraz mięso, następnie umieścić je w jednym garnku i gotować na wolnym ogniu przez około dwie godziny. W międzyczasie można znaleźć odrobinę czasu na inne przyjemności i np. przygotować drugie danie lub makaron?

A skoro już przy makaronie jesteśmy… Pozwólcie, że zapytam, kto jeszcze pamięta smak domowego makaronu – tego robionego przez mamę, babkę, a może nawet prababkę? Czy w Waszych rodzinach zachowały się przepisy na tradycyjny, wielojajeczny? Czy znajdujecie jeszcze czas, aby własnoręcznie go przygotować? Podzielcie się opiniami w komentarzu pod przepisem, a następnie znikajcie do kuchni – gotować rosół!

Rosół z udek:

 • 3 udka z kurczaka

 • 3 marchewki
 • 2 pietruszki
 • 1 por
 • 1/2 selera
 • 1 cebula
 • 2 ząbki czosnku
 • Kilka ziaren ziela angielskiego
 • Kilka ziaren pieprzu
 • Sól i pieprz
 • Natka zielonej pietruszki
 • Ulubiony makaron do rosołu

Przygotowanie:

 1. Udka dokładnie umyć, włożyć do garnka, zalać zimną wodą i gotować na wolnym ogniu. Szumowiny zebrać łyżką.
 2. Marchewki, pietruszki, pora, selera i czosnek obrać. Pokroić na mniejsze części i dodać do gotujących się udek.
 3. Cebulę można dodać na tym samy etapie gotowania, ew. jeśli posiadacie palnik gazowy – można ją opalić i wówczas dodać go gotującej się zupy.
 4. Dorzucić ziarna pieprzu i ziela angielskiego. Dodać kilka gałązek zielonej pietruszki.
 5. Rosół gotować na małym ogniu, pod przykryciem, przez ok. 1,5 – 2 godzin. W międzyczasie ugotować makaron i posiekać natkę pietruszki.
 6. Kiedy warzywa i mięso będą miękkie, zupę doprawić solą i pieprzem do smaku. Gotowy rosół przecedzić. Marchewkę i pietruszkę drobno pokroić, mięso obrać i dodać do zupy.
 7. Rosół z udek podawać gorący z makaronem i natką pietruszki.

Rosół z udek czas gotowania - jak przygotować smaczny obiad?Smakowity rosół z udek drobiowych z makaronemJak długo gotować rosół z udek? Poznaj nasz przepis?jak zrobić dobry rosół z udek? przepis na pyszny rosół z udekjak gotować rosół z udek kurczaka? Przepis dla każdegorosół z udek kurczaka - proste wykonaniedomowy rosół z udek - jak go zrobić?rosół z udek z makaronem - propozycja na niedzielny obiadPrzepis na rosół z udek, którym cała rodzina będzie zachwycona

Rosół z udek już wypróbowany? Polecamy również:

7 Comments

 • Iwona napisał(a):

  Kocham rosół pod każdą postacią czy to wołowy czy z indyka polecam czy z kaczki

 • Julia napisał(a):

  Ile wody potrzeba na te składniki co są podane?

 • Dorota napisał(a):

  A czemu gotować pod przykryciem? Ma to jakies znaczenie???

  • Ania napisał(a):

   Są dwie szkoły, jedni gotują bez przykrywki, inni z 🙂 U mnie w domu rosół zwykle „pyrkał” pod przykryciem, jednak pokrywka nakrywała garnek jedynie w połowie… i tak mi już zostało! Proszę gotować według własnych preferencji. Życzę smacznego, Ania

 • Carla napisał(a):

  Witam
  Ile trzeba wlać wody wg Pani? 1,5l czy 2l?
  Przepraszam za głupie pytanie Ale jestem wege i się nie znam,czy mogą być na wywar nóżki z kurczaka? Będę takowe piec więc część bym użyła do zupy.
  Ps. Super strona!
  Pozdrawiam

  • Ania napisał(a):

   Dzień dobry, wody wystarczy ok. 1,5 litra – rosół będzie wtedy bardziej esencjonalny. W przepisie udka – więc w zasadzie nóżki, proszę próbować 🙂

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *