Ryżanka – przepis na zmówienie czytelniczki

Tagi: ,

Jakiś czas temu, nasza czytelniczka Kasia, wysłała do nas wiadomość z prośbą o przygotowanie ryżanki. Przyznaję szczerze, że wcześniej nie słyszałam o takiej zupie, ale obiecałam ugotować ją w domu i podzielić się przepisem na blogu.

Ryżanka, to nieco inna wersja rosołu domowego. Zupa bardzo prosta w przygotowaniu, zdrowa i przede wszystkim smaczna. Wybrałam się więc po świeżą włoszczyznę do przydomowego ogródka razem z moim małym pomocnikiem i pierwszym degustatorem oraz krytykiem moich potraw, czyli z moim synkiem Kajtkiem.

Ryżanka przypomina mi też nieco danie obiadowe, które gotowała moja mama – kaszubską potrawkę z kurczaka. Do potrawki również gotujemy wywar z mięsem drobiowym i warzywami i serwujemy ją z ryżem. Ryżanka jak się okazuje jest dosyć popularną zupą. Niektórzy  często gotują ją w okresie jesienno- zimowym bo jest doskonałym posiłkiem dla osób z problemami żołądkowymi. Ta zupa może być też smacznym i zdrowym obiadem dla dzieci.

Składniki:

 • 1 szkielet z kurczaka (500 g)
 • 2 pałki z kurczaka
 • 2 marchewki
 • 1 pietruszka (korzeń)
 • kawałek selera (korzeń)
 • natka pietruszki do posypania
 • 1/2  łyżeczki suszonego lubczyku
 • 2 liście laurowe
 • 3 ziarna ziela angielskiego
 • 4 ziarna pieprzu
 • 150 g ryżu jaśminowego
 • 2 litry zimnej wody
 • sól do smaku
 • pieprz do smaku
 • kawałek pora (część zielona)

Przygotowanie:

 1. Do wysokiego garnka wkładamy porcje kurczaka. Marchewkę, seler i pietruszkę obieramy i w całości dodajemy do garnka razem z umytym kawałkiem pora. Wszystko zalewamy 2 litrami ziemnej wody. Dodajemy liście laurowe, ziele angielskie, ziarna pieprzu i pół łyżeczki suszonego lubczyku.
 2. Gotujemy na małym ogniu pod przykryciem 50 minut. Po tym czasie wyjmujemy kawałki kurczaka i warzywa .
 3. Do wywaru wsypujemy ryż i gotujemy go 10 minut.
 4. Lekko wystudzone warzywa z wywaru kroimy w kostkę. Kurczaka kroimy na małe kawałki. Kiedy ryż już się ugotuje mięso i warzywa ponownie dodajemy do zupy.
 5. Podajemy z świeżą pietruszką.

ryżanka

Ryżanka

Ryżanka

Ryżanka

Polecam też inne przepisy na pyszne zupy z ryżem:

Zupa ogórkowa z ryżem i siekanym koperkiem

Zupa pomidorowa z ryżem i pieczoną papryką

Zobacz też

2 Comments

 • Małgorzata Hapon napisał(a):

  Dziś będziemy degustować zupkę. Mam nadzieję że posmakuje mojej wybrednej córeczce. Pozdrowienia 🙂

  • Jola napisał(a):

   Małgosiu, jeśli Twoja córeczka lubi rosół tak jak mój synek to zupa z pewnością będzie jej smakować. Dla dzieci polecam też rosolnik , czyli rosół z kaszą manną.
   Pozdrawiam serdecznie 🙂

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *