Śniadaniowa zupa z dyni z mlekiem

Tagi: ,

W moim domu były już dwie zupy dyniowe i racuchy z dynią i pomysł na dyniowe ciasto. Dyniowe ciasto na razie jest w fazie koncepcji, ale skoro pojawiła się myśl o dyni na słodko, to zaraz musiałam ugotować zupę z dyni z mlekiem. Przepis mam od mamy, która zupy dyniowe przyrządza właśnie na słodko, trochę do zmodyfikowałam, ale główny zamysł pozostał.

Śniadaniowa zupa z dyni z mlekiem w dyniowym sezonie poszerza moje domowe menu zup mlecznych, które często gotuję dla moich dzieci, a przy okazji dla siebie. Świetnie do niej pasują lane kluseczki, ale ja zdecydowanie wolę z grzankami z chałki lub drożdżówki i rodzynkami. Do zupy można dodać też inne bakalie, ulubione orzechy, albo pokrojone w kawałki świeże owoce.

Jej przygotowanie wcale nie zajmuje dużo czasu. Jeśli będzie to dynia hokkaido, nie będzie wymagała obierania. Trzeba tylko ją umyć, przekroić, usunąć pestki, pokroić na kawałki, wrzucić do garnka i gotować na 10 minut w niewielkiej ilości wody. Spokojnie można się z tą zupą wyrobić w zwykły poranek, dlatego też przyznałam jej status zupy śniadaniowej.

Składniki:

 • średnia dynia (u mnie hokkaido, 0,5 kg miąższu)
 • 0,5 l mleka
 • około 100 ml wody
 • cukier trzcinowy (może być zwykły)
 • kilka kropel esencji waniliowej
 • szczypta soli
 • garść rodzynek
 • kawałek chałki lub drożdżówki na grzanki
 • łyżka masła
 • opcjonalnie: świeże owoce (jabłka, pomarańcze, banany)
 • opcjonalnie: cynamon lub inne przyprawy deserowe

Przygotowanie:

 1. Dynię myję, kroję na pół, usuwam środek, kroję w kawałki.
 2. Przekładam do garnka, podlewam wodą, dodaję szczyptę soli i gotuję około 10 minut.
 3. W tym czasie zagotowuję mleko (można ugotować je z laską wanilii), a na patelni rumienię na maśle pokrojoną w kostkę chałkę.
 4. Podlewam dynię mlekiem, miksuję, dodaję resztę mleka, dokładnie mieszam, dodaję łyżkę cukru trzcinowego (do smaku, można mniej lub więcej) i kilka kropli esencji waniliowej.
 5. Zupę podaję z grzankami i rodzynkami.

zupa z dyni z mlekiem3

zupa z dyni z mlekiem2

W sezonie dyniowym polecam także:
zupę z dyni z krewetkami
pikantną zupę z dyni z prażonymi migdałami

Zobacz też

4 Comments

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *