Surowa zupa witariańska z cukiniowym spaghetti

Tagi: , ,

Dieta witariańska? Nie dla mnie. Choć uwielbiam surowe owoce i warzywa, nie wyobrażam sobie rezygnacji z obróbki termicznej. Nie ugotować rosołu? Nie posypać zupy chrupiącymi grzankami? Nie zjeść kromki chleba do ulubionej ogórkowej, która przy tej diecie musiałaby być chłodnikiem? Jak to możliwe, że są ludzie, którzy rezygnują z tych wszystkich rzeczy? Moja surowa zupa witariańska jest próbą znalezienia odpowiedzi na to pytanie.

Surowa dieta witariańska jest, jak dla mnie, nawet bardzo… surowa. Opiera się na surowych owocach i warzywach, nasionach i orzechach, które są głównym źródłem tłuszczu. Mięso? Hmmmm chyba tylko tatar 🙂 czyli zdecydowanie odpada. Odpada też wiele innych produktów, chleb, makaron, pizza, sery, a nawet zwykła kawa i herbata. Nie dla mnie ta dieta, choć niewątpliwie jej elementy każdy z nas może wykorzystać, bo jest bogata w błonnik, witaminy i mikroelementy, dostarcza zdrowych tłuszczy. Dlatego dziś na obiad surowa zupa witariańska z cukiniowym spaghetti.

Składniki:

 • cukinia
 • 2 żółte papryki (mogą być igołomskie)
 • 6 ogórków gruntowych
 • 1 łodyga selera naciowego
 • pomidor malinówka
 • kilka listków bazylii
 • garść rukoli
 • pół młodej cebuli
 • 2 łyżki oliwy z oliwek tłoczona na zimno

Przygotowanie:

 1. Paprykę kroję na pół, usuwam gniazdo nasienne, kroję w kawałki, przekładam do naczynia blendera.
 2. Ogórki obieram, kroję wzdłuż, usuwam nasiona, dodaję do papryki.
 3. Pomidora kroję w ćwiartki, seler naciowy przełamuję na pół i usuwam twarde włókna, cebulę kroję w ćwiartki, dodaję do warzyw w naczyniu.
 4. Dodaję kilka listków bazylii, miksuję. Doprawiam do smaku świeżo mielonym pieprzem i solą.
 5. Cukinię myję, za pomocą obieraczki do warzyw kroję w cienkie plasterki, które następnie kroję wzdłuż nożem tak, żeby powstały cieniutkie paseczki przypominające spaghetti.
 6. Zupę podaję schłodzoną (można ją schłodzić lodówce lub dodać do garnka pół szklanki lodu) z cukiniowym spaghetti, skropioną oliwą z oliwek i udekorowaną listkami rukoli.

Surowa zupa witariańska

Surowa zupa witariańska - przepis

Przepis na surową zupę witariańską

Jak zrobić surową zupę witariańską?

Polecam Wam też andaluzyjskie gazpacho i wiosenny chłodnik z kiełkami. Smacznego!

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *