Swojska zupa ogórkowa

Tagi:

Sekret zupy ogórkowej tkwi w ogórkach. Kupuję tylko takie sprawdzone, chrupiące i pyszne. Nie lubię ogórków, które po przekrojeniu pryskają wodą lub są klapnięte. Zazwyczaj takie po ukiszeniu robią się ogórki sztucznie pędzone.

Lata świetlne temu, kiedy robiłam pierwszą zupę ogórkową, jeszcze nie wiedziałam, że ogórki trzeba dodać do zupy pod sam koniec gotowania, inaczej ziemniaki nie zmiękną i pozostaną lekko twarde nawet przy dłuższym gotowaniu. Ogórki warto dodać do garnka pod sam koniec gotowania także ze względu na to, że im dłużej będą się gotować, tym więcej stracą witamin.

Ogórki na zupę ogórkową najzwyczajniej w świecie miksuję blenderem. Można oczywiście zetrzeć je na tarce, wówczas kupując ogórki, warto wybierać te większe, bo z małymi będziemy mieli więcej kłopotu. Ja zawsze kupuję dużo więcej, niż potrzeba na zupę ogórkową, bo ogórki kiszone są świetnym źródłem witaminy C, błonnika i dostarczają organizmowi bakterii kwasu mlekowego, dzięki czemu są pysznym naturalnym probiotykiem.

zupa ogórkowa

Składniki:

 • 30 dag ogórków kiszonych
 • mała marchewka
 • mała pietruszka
 • kawałek selera
 • kawałek pora
 • 3 ziarenka ziela angielskiego
 • suszony listek laurowy
 • 5-6 ziemniaków
 • gałązka natki pietruszki
 • sól himalajska lub zwykła
 • 2 ząbki czosnku
 • opakowanie zupy ogórkowej Jak u Mamy Winiary
 • opcjonalnie: ¼ szklanki gęstej śmietanki
 • łyżeczka świeżo posiekanego koperku

Przygotowanie:

 1. W garnku zagotowuję 1 l wody, dodaję pokrojone w kostkę ziemniaki, kawałek pora, starte na tarce marchewkę, pietruszkę i seler.
 2. Ząbki czosnku rozgniatam lekko nożem, obieram ze skórki, dodaję do garnka.
 3. Dodaję ziele angielskie, listek laurowy, gałązkę natki pietruszki, gotuję 15 minut.
 4. W tym czasie ogórki blenduję za pomocą blendera.
 5. Zupę ogórkową Jak u Mamy Winiary rozprowadzam w 0,5 l zimnej wody, dodaję do garnka, zagotowuję ciągle mieszając i gotuję 5 minut.
 6. Pod koniec gotowania dodaję zblendowane ogórki, zagotowuję.
 7. Po zestawieniu z płyty można dodać do zupy ogórkowej zahartowaną śmietanę.
 8. Zupę ogórkową przed podaniem posypuję świeżo posiekanym koperkiem.

ogórkowa

zupa z ogórków

Wszystkim wielbicielom zup ogórkowych polecam także:

Zupa ogórkowa z ryżem i siekanym koperkiem

zupa ogórkowa z czosnkiem

zupa ogórkowa z wędzonym łososiem

Zobacz też