Tradycyjna zupa kalafiorowa z ziemniakami

Tagi: ,

Klasyka na polskich stołach. Tradycyjna zupa kalafiorowa z ziemniakami. Co w niej szczególnego? Smak dzieciństwa i aromat świeżych ziół, który sprawia, że choć każdy z nas jadł ją setki razy, trudno się tą zupą znudzić. Kalafior dodajemy do zupy w połowie czasu gotowania, żeby się nie rozgotował – ugotowany al dente zyskuje na uroku.

Zupa kalafiorowa z ziemniakami:

 • pół świeżego kalafiora (lub jeden mały)
 • 0,7-1l wody
 • 3 ziemniaki
 • marchewka
 • pietruszka,kawałek selera
 • kawałek pora (biała część)
 • bukiet świeżych ziół (np. lubczyk, koperek, natka pietruszki)
 • łyżka masła klarowanego
 • 3 ziarenka ziela angielskiego
 • listek laurowy
 • sól morska, gałka muszkatołowa, pieprz czarny do smaku
 • pół szklanki śmietanki 30% (można pominąć lub dodać jogurt)

Przygotowanie:

 1. Por przecinamy na pół, płuczemy, osuszamy ręcznikiem papierowym, kroimy w ćwierćtalarki. Podduszamy na maśle w garnku z dodatkiem ziela angielskiego i listka laurowego.
 2. Marchewkę, pietruszkę, seler, ziemniaki myjemy, obieramy. Ziemniaki i seler kroimy w kostkę, pietruszkę i marchewkę w talarki. Wrzucamy pokrojone warzywa do podduszonego pora, podlewamy wodą, gotujemy 10 minut.
 3. W tym czasie kalafiora myjemy. Łodygę kroimy w kostkę, kwiat dzielimy na różyczki. Dodajemy do garnka z zupą, dodajemy szczyptę soli, szczyptę gałki muszkatołowej, szczyptę pieprzu, gotujemy kolejne 10 minut.
 4. Odlewamy chochlę lub dwie zupy, miksujemy, dodajemy z powrotem do garnka, dodajemy śmietankę, mieszamy.
 5. Zupę hojnie posypujemy posiekaną natką koperku lub pietruszki.

Pożywna zupa kalafiorowa z ziemniakami

Zupa kalafiorowa z ziemniakami - przepis

Zupa kalafiorowa z ziemniakami - jak zrobić?

Przepis na zupę kalafiorową z ziemniakami

Jak zrobić zupę kalafiorową z ziemniakami?

 

Ziemniaki do zupy to świetny sposób na jej zagęszczenie i sprawienie by była bardziej pożywna, ale same też mogą być bazą pysznej zupy lub… jej ozdobą! Zobacz nasze przepisy na zupy ziemniaczane i z dodatkiem ziemniaków:

Zobacz też

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *