W czym podawać zupy?

Tagi: ,

Kto gotuje, ten ma przywilej degustacji dania prosto z garnka. Reszta domowników musi cierpliwie poczekać, aż wymuskane na wszelkie sposoby zupy trafiają na stół, podane w talerzach, kokilkach, miseczkach, filiżankach i innych przeróżnych naczyniach. Dziś chciałam Wam opowiedzieć, w czym podawać zupy, żeby było ładnie, wygodnie i zgodnie  z zasadami savoir vivre’u.

Na co dzień…

Na co dzień zasiadając do obiadu nie wyciągamy rodowej porcelany, lecz jemy korzystając z „codziennej zastawy stołowej”. Zazwyczaj są to zwykłe głębokie talerze, w których według zasad savoir vivre’u podawać się powinno zupy z dodatkami, czyli między innymi takie klasyki jak rosół, krupnik, czy też barszcz z uszkami. Ale talerz talerzowi nie równy. W zależności od charakteru zupy, jaką ugotowaliśmy, możemy wykorzystać różnego rodzaju głębokie talerze. Przykładowo, przaśna swojska zupa świetnie będzie się prezentować w ceramice bolesławieckiej, a do klasycznego klarownego rosołu świetne tło stanowić może biały talerz – gładki, z subtelnym wzorem lub ryflowany.

w czym podawać zupy - rosół

Zupę możemy też podać w różnego rodzaju miseczkach i bulionówkach, w których dobrze wyglądają właściwie wszystkie zupy. Miseczki są wprost stworzone dla zup orientalnych, które tak serwowane wyglądają przepysznie.

w czym podawać zupy - orient

Zupy kremy

Te świetnie się czują (i świetnie wyglądają) nie tylko w miseczkach, ale także w filiżankach i kubkach. Do tak podanych zup dajemy mniejsze łyżki, deserowe. Wszelkie dodatki w postaci groszku ptysiowego, grzaneczek i innych smakowitości najlepiej jest podać w osobnym naczyniu, aby każdy mógł sobie je dozować według własnego uznania.

w czym podawać zupy krem?

w czym podawać zupy?

…i od święta

Choć na co dzień możemy podawać zupy w takich naczyniach, które lubimy najbardziej, przygotowując eleganckie przyjęcie, powinniśmy dopasować naczynie do rodzaju zupy:

 • zupy z dodatkami m.in. w postaci warzyw, makaronu, uszek czy też kluseczek podajemy w głębokich talerzach lub eleganckich miseczkach
 • zupy zapiekane, na przykład zupę cebulową, podajemy w kokilkach lub bulionówkach
 • kremy i czyste zupy podajemy w bulionówkach lub filiżankach, z okrągłą łyżką deserową

Jakie dodatki do zupy krem?

kremowa zupa

Warto też na niecodzienne okazje wyciągnąć z najdalszego zakątka kredensu wazę. Może już dziś trochę zapomniana, ma swój niepowtarzalny urok. Stawiając na stole wazę z zupą unikniemy lawirowania wśród gości z pełnymi talerzami, poza tym świeżo nalana na talerz zupa będzie miała odpowiednią temperaturę. I nie ukrywajmy, waza to eleganckie naczynie.

Niecodziennie!

Zamiast zwykłego talerza, miseczki czy filiżanki do podania zupy, zarówno na co dzień, jak i od święta, możemy wykorzystać mniej standardowe naczynia:

 • miseczki chlebowe – świetnie pasują zwłaszcza do żuru i barszczu białego, ale można w nich podać także inne zupy – przepis na miseczki znajdziecie tutaj
 • wydrążone cukinie, dynie lub bakłażany – świetne do przeróżnych kremów i chłodników
 • słoiczki – w sam raz do chłodników – warto podpatrzeć, co jest w środku 🙂

w czym podawać zupy?

w czym podawać zupy - miseczki z cukinii

Macie jeszcze inne pomysły na niecodzienne serwowanie zup? Piszcie w komentarzach 🙂

Zobacz też

4 Comments

 • gin napisał(a):

  Marzy mi się waza… Ale w komplecie do mojej, bądź co bądź dość nowoczesnej zastawy, takiej nie ma… 🙁

 • Stefan napisał(a):

  A jakby podać na przykład zupę krem czosnkowy w pojemniku upieczonym jak chleb?
  Takie cosik podają we Lwowie np. w restauracjach „Kumpel” .Jest to u podstawy kwadrat i ze ścianką tak o grubości 4 cm , wysoki tak na 10-12 cm, dobrze upieczony chleb razowy.W nim podawany jest pyszny krem czosnkowy.. My pod tym względem jesteśmy w tyle.. A to pycha..

  • Agata napisał(a):

   Uwielbiam zupy podawane w chlebie, kiedyś właśnie taki kwadratowy wykorzystałam do przygotowania zastawy wielkanocnej, ale lubię też gotowe chlebki na zupę, które można kupić przed Wielkanocą w piekarniach. Krem czosnkowy w chlebie brzmi niezwykle kusząco!

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *