Wegańska zupa z soczewicy z kaszą bulgur i przecierem pomidorowym

Tagi:

Wegańska zupa z soczewicy z kaszą bulgur i przecierem pomidorowym to moje ostatnie odkrycie kulinarne! Inspirację podrzuciła mi znajoma, które uciekła przed zimą do Turcji. Ezogelin çorbası – tak brzmi oryginalna nazwa tej zupy, to danie sycące i zaskakujące proste w przygotowaniu. Soczewica z kaszą gotują się niemalże same. Prosta kompozycja składników daje z kolei naprawdę ciekawe doznania smakowe. Lista zakupów ucieszy wszystkich wegan.

W Turcji, ezogelin çorbası doprawiana jest zwykle porządną ilością chilli. Jako że w tym miesiącu na blogu pojawiło się już sporo ostrych i rozgrzewających przepisów, tym razem postanowiłam dosypać jednie słodkiej papryki. I wiecie co? Kremowa i pomidorowa smakuje wyśmienicie. Zajadają się nią także dzieciaki. Jeśli jednak lubicie ostre smaki, śmiało wkrójcie chilli w pierwszej fazie szklenia warzyw.

Z podanych proporcji przygotujecie ok. 4 porcji zupy.

Składniki:

 • 1 biała cebula
 • 4 ząbki czosnku
 • 2-cm kawałek imbiru
 • 3 łyżki suszu warzywnego (opcjonalnie)
 • 150 g czerwonej soczewicy
 • 150 g kaszy bulgur
 • 1,5 l bulionu warzywnego
 • 1 duży słoiczek przecieru pomidorowego (najlepiej domowej roboty)
 • kilka łyżek oliwy
 • 1 łyżeczka suszonej mięty
 • 1 łyżeczka kurkumy
 • 1 łyżeczka słodkiej papryki
 • pieprz ziołowy
 • sól

Przygotowanie:

 1. Cebulę, czosnek i imbir obrać. Drobno posiekać.
 2. Tak przygotowane warzywa zeszklić na oliwie w dużym garnku.
 3. Soczewicę i kaszę bulgur przepłukać zimną wodą. Dodać do garnka. Dorzucić susz warzywny.
 4. Całość dobrze wymieszać, dodać kurkumę i słodką paprykę, zalać połową bulionu.
 5. Gotować na małym ogniu – przez ok. godzinę – aż kasza i soczewica będą miękkie.
 6. W trakcie gotowania – kiedy soczewica i kasza wchłoną bulion, dolać pozostały.
 7. Pod koniec gotowania dodać przecier pomidorowym oraz suszoną miętę. Dobrze wymieszać.
 8. Zupę obficie doprawić solą i pieprzem. Jeśli będzie zbyt gęsta – rozcieńczyć wodą.

turecka zupa z soczewicyzupa z soczewicy i kaszy po tureckuegzotyczna zupa z soczewicyoryginalna zupa z soczewicywegańska zupa z soczewicyzupa z soczewicy z przecierem pomidorowymzupa z soczewicy z kaszą bulgur

Gotowi na kolejne wege propozycje?

2 Comments

 • Aleksandra napisał(a):

  Wygląda smakowicie i prosta. Spróbuję 🙂

 • Arleta napisał(a):

  Zrobiłam (co prawda bez mięty), ta zupka jest wyśmienita, zarowno ja jak i moje córeczki (półtoraroczna i niespełna trzyletnia) zajadalysmy się ze smakiem.

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *