Wegetariańska grochówka z fasoli mung

Tagi: , ,

Wegetariańska grochówka z fasoli mung to doskonała alternatywa dla tradycyjnej, mocno treściwej polskiej grochówki! Ugotowana na bazie fasoli mung oraz polskich warzyw to solidna porcja witamin. Zagadniecie pewno zaraz, skoro grochówka, to gdzie ten groszek? Otóż jest i to nawet w dwóch rodzajach. Zielony kolor zupa zawdzięcza dodatkowi zielonego groszku. Z kolei w propozycji podania znajdziecie groszek ptysiowy.

U mnie w domu wszyscy najbardziej lubią grochówkę przecieraną i na taką dziś przepis. Jeśli preferujecie, kiedy w zupie pływają ziarenka, po prostu pomińcie ostatnią część przygotowań, czyli miksowanie. Smacznego!

Grochówka z fasoli mung:

 • 1 szklanka fasoli mung
 • 1 marchewka
 • 2 pietruszki
 • 2 ziemniaki
 • 1 szklanka mrożonego zielonego groszku
 • 1 l wody
 • Kilka łyżek oliwy
 • 1 cebula
 • 1 ząbek czosnku
 • 1 łyżeczka kurkumy
 • 1 łyżeczka pieprzu cytrynowego
 • 1/2 łyżeczki majeranku
 • 2 łyżka śmietany
 • Groszek ptysiowy
 • Sól do smaku

Przygotowanie:

 1. Fasolkę namoczyć w wodzie przez kilka godzin.
 2. Marchewkę, pietruszkę i ziemniaka umyć, obrać i pokroić w kostkę.
 3. Cebulę i czosnek obrać. Cebulę pokroić w piórka, czosnek drobno posiekać.
 4. Na dnie dużego garnka rozgrzać oliwę, zeszklić na niej cebulę oraz czosnek.
 5. Do zeszklonych cebuli i czosnku dodać namoczoną fasolką oraz pokrojone w kostkę marchewkę, pietruszkę i ziemniaki. Całość zalać wodą i gotować na małym ogniu.
 6. Zupę gotować przez ok. 20 minut, a następnie dodać zielony groszek.
 7. Całość doprawić kurkumą, majerankiem, solą i pieprzem. Gotować jeszcze przez ok. 10-15 minut.
 8. Na zakończenie zupę zmiksować (ten krok można pominąć, jeśli lubicie warzywa w całości).
 9. Podawać z fantazyjnym kleksem śmietany. Wegetariańska grochówka z fasoli mung doskonale smakowała będzie też z groszkiem ptysiowym.

Wegetariańska grochówka z fasoli mung – przepis Wegetariańska grochówka z fasoli mung – sprawdzony przepisWegetariańska grochówka z fasoli mung – smaczna i szybkaWegetariańska grochówka z fasoli mung – zdrowa i smacznaWegetariańska grochówka z fasoli mung – szybki przepisWegetariańska grochówka z fasoli mung – bez mięsaWegetariańska grochówka z fasoli mung – jak zrobić?Wegetariańska grochówka z fasoli mung – jak ugotować?

Nawet najbardziej tradycyjne polskie zupy można odmienić, dodając do nich nietypowy dodatek – taki jak orientalna fasolka mung. Zobacz inne przepisy na tradycyjne zupy z twistem:

2 Comments

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *