Wegetariańska zupa tajska

Tagi: ,

Dziś coś na rozgrzanie! W kuchni zaszaleliśmy z azjatyckimi przyprawami, takimi jak kurkuma, pasta curry i kolendra. W efekcie w garnku powstała wyjątkowo aromatyczna wegetariańska zupa tajska, przyrządzona na bazie bulionu warzywnego, z dodatkiem mleka kokosowego. W środku znalazła się duża porcja zdrowych warzyw – szczególnie brokuła i sycący makaron. Oczywiście również w stylu azjatyckim, czyli makaron ryżowy.

Tak przygotowana zupa tajska to propozycja zarówno wegetariańska, jak i bezglutenowa! Na porcję mogą zatem skusić się niemalże wszyscy, bez względu na preferencje żywieniowe. Idealna na spotkanie w gronie przyjaciół.

Wegetariańska zupa tajska:

 • 2 ząbki czosnku
 • 2 cm kawałek imbiru
 • 1 mała papryczka chilli
 • 2 marchewki
 • 1 pietruszka
 • 1/2 łyżeczki kurkumy
 • 1 łyżeczka słodkiej papryki
 • 1 puszka pomidorów
 • 5 suszonych grzybów mung
 • 200 ml mleka kokosowego
 • 1 litr bulionu warzywnego
 • 8 różyczek brokuła
 • 1/2 limonki
 • 3 łyżki oleju sezamowego
 • 2 łyżki czerwonej pasty curry
 • 1 łyżka sezamu
 • Świeża kolendra lub zielona pietruszka
 • 150 g makaronu ryżowego (wstążki)
 • Sól do smaku

Przygotowanie:

 1. Czosnek i imbir obrać, a następnie drobno posiekać.
 2. Z papryczki chilli usunąć pesteczki, posiekać.
 3. Marchewki i pietruszkę obrać, pokroić w półksiężyce.
 4. Grzyby mung namoczyć w wodzie i pokroić w paseczki.
 5. Na dnie dużego garnka rozgrzać olej sezamowy. Dodać posiekane czosnek, imbir, papryczkę chilli, marchewkę oraz pietruszkę.
 6. Całość doprawić kurkumą i słodką papryką, dodać pastę curry, delikatnie podsmażyć.
 7. Do podsmażonych warzyw dodać różyczki brokuła. Całość zalać bulionem. Gotować przez ok. 5 minut na wolnym ogniu. Następnie do zupy dodać puszkę pomidorów, grzyby mung oraz mleko kokosowe. Gotować przez kolejne 10-15 min.
 8. Na zakończenie zupę doprawić solą oraz sokiem z limonki.
 9. Makaron ugotować. Kolendrę/pietruszkę posiekać.
 10. Wegetariańska zupa tajska doskonale smakowała będzie podana z makaronem ryżowym, posypana sezamem i świeżą kolendrą/ew. natką pietruszki.

Wegetariańska zupa tajska sprawdzony przepisWegetariańska zupa tajska przepis, który zawsze wyjdzieWegetariańska zupa tajska bez mięsaWegetariańska zupa tajska – sprawdzone pomysłyWegetariańska zupa tajska – sprawdzone przepisyWegetariańska zupa tajska – jak zrobić?Wegetariańska zupa tajska – najprostszy przepisWegetariańska zupa tajska – zawsze wyjdzie

Z kolendrą podobno jest tak, że albo się ją uwielbia, albo nie można znieść jej smaku. Na szczęście można ją zawsze zamienić na inne świeże zioła! A co jeszcze można zrobić z ziołami? Sprawdź w naszych przepisach:

Zobacz też

6 Comments

 • Pat napisał(a):

  Wegetariańska zupa tajska – mistrzostwo świata! Właśnie pochłonęliśmy. Uwielbiam Waszego bloga, często się inspiruję, ale komentuję po raz pierwszy – zmusił mnie do tego dzisiejszy rewelacyjny smak:) Przeogromne dzięki za to co robicie!

 • Ewa napisał(a):

  Ile mniej więcej porcji wyjdzie z takiej ilości składników?

 • Katarzyna napisał(a):

  To jest kolejna zupa w kolejce. Uwielbiam zupy i uwielbiam Was 🙂

  • Ania napisał(a):

   Uśmiechamy się szeroko, czytając taaaakie komentarze 🙂 Pozdrawiamy i zapraszamy do dalszego gotowania! Nieustannie Zakochani w Zupach

 • Beata napisał(a):

  Ta zupa jest REWELACYJNA!!!! polecam każdego bo ten aromat podczas gotowania skusi każdego 🙂 ja zrobiła wersję z piersią kurczaka posmażonym na oleju kokosowym i posypany sezamem i również świetnie smakuje.

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *