Wigilijna zupa z suszu

Tagi: , ,

Wigilijna zupa z suszu to doskonała alternatywa dla tradycyjnego kompotu wigilijnego. Charakterystyczny smak i aromat wędzonych owoców trzeba lubić, ja akurat nie lubię, więc z przyjemnością zastąpię kompot zupą z owoców suszonych.

Do jej przygotowania wykorzystałam między innymi owoce suszone przeze mnie i to całkiem niedawno. Suszyłam gruszki, udało mi się kupić zgrabne malutkie, więc ślicznie wyglądały pokrojone na plasterki. Takie cieniutkie plasterki są pochłaniane przez moje dzieci w każdej ilości. Dlatego nie wystarczyło do mojej zupy i kupiłam też śliwki suszone świeżym powietrzem, które uwielbiam za to, że są wyjątkowo miękkie i wciąż soczyste. Kupuję je nie tylko na zupę wigilijną, ale także jako przekąskę.

Wigilijna zupa z suszu jest wyjątkowa nie tylko ze względu na owoce z jakich powstaje, ale także aromatyczne przyprawy. Kiedy zupa gotuje się w kuchni, w całym domu cudownie pachnie świętami. I jak pysznie pachnie, tak pysznie smakuje. Z pewnością docenią ją wszystkie łasuchy.

Składniki:

 • 15 dag suszonych jabłek
 • 10 dag suszonych moreli
 • 30 dag suszonych śliwek
 • 5 dag suszonych gruszek
 • 10 dag rodzynek
 • 1 pomarańcza
 • 2 l wody
 • laska cynamonu
 • laska wanilii
 • czubata łyżeczka mąki ziemniaczanej
 • łyżka łagodnego miodu (dałam rzepakowy)

Przygotowanie:

 1. Suszone owoce płuczę na sicie, przekładam do niedużego garnka i zalewam gorącą przegotowaną wodą. Odstawiam na około 2 godziny.
 2. Pomarańczę dokładnie szoruję pod strumieniem gorącej wody, po czym parzę wrzątkiem i kroję w plasterki (4 plasterki, resztę można wysuszyć na grzejniku lub w piekarniku i wykorzystać jako świąteczne ozdoby albo po prostu zjeść).
 3. Dodaję do garnka 3-4 plasterki i zagotowuję.
 4. Dodaję korę cynamonu, ziarenka z laski wanilii, 3 goździki i gotuję na małej mocy płyty przez 20-30 minut.
 5. Pod koniec gotowania wyciągam z garnka korę cynamonu.
 6. Mąkę ziemniaczaną rozprowadzam w 3 łyżkach zimnej wody, dodaję do garnka, zagotowuję i dodaję łyżkę miodu.
 7. Zupę można jeszcze dosłodzić do smaku, na przykład cukrem trzcinowym.

Zupa z suszonych owoców

zupa z suszonych owoców - przepis

zupa z suszonych owoców - jak zrobić?

Zupa z suszonych owoców

Na Święta Bożego Narodzenia polecam także:
moczka – zupa piernikowa z bakaliami
wigilijna zupa migdałowa

Zobacz też

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *