Wiosenna zupa jarzynowa z klopsikami

Tagi: ,

Wiosenna zupa jarzynowa za każdym razem może wyglądać inaczej, w zależności od naszych preferencji, a także od asortymentu 🙂 Z dnia na dzień na straganach i w warzywniakach przybywa świeżych warzyw. Niestety niektóre z nich mają jeszcze „cenę zaporową”, więc trafiają do zupy w mniejszej ilości (na przykład fasolka szparagowa w cenie 55 zł za kilogram). Jeszcze chwilę trzeba poczekać, aż ceny staną się znośne. Wtedy na kuchence będzie bulgotać zupa jarzynowa w wielkim garze.

Czego nie może zabraknąć w wiosennej zupie jarzynowej? Kalarepki, kalafiora i oczywiście wspomnianej już fasolki. Tym razem do zupy trafiły też ziołowe klopsiki z fileta indyczego. Dzięki nim zupa syci na dłużej, można więc drugie danie przełożyć w czasie. Dodatkowo można jeszcze dorzucić garść ulubionego drobnego makaronu.

W mojej zupie jarzynowej obowiązkową pozycją jest gałązka świeżego lubczyku. Dodaję go niemalże do każdej zupy, na szczęście ten mój ogródkowy rośnie w zastraszającym tempie i nigdy dotąd w sezonie go nie zabrakło. Do garnka z gotującą się zupą warto dorzucić także gałązkę świeżej pietruszki i koperku.

Klopsiki indycze:

 • 0,5 kg fileta z indyka
 • cebula
 • 4 łyżki bułki tartej
 • sól morska
 • pieprz czarny
 • łyżka posiekanego szczypiorku
 • 2 olej do smażenia

Przygotowanie:

 1. Cebulę drobno siekamy, szklimy na oleju.
 2. Mięso myjemy, osuszamy, mielimy.  Dodajemy bułkę tartą, cebulę, doprawiamy solą i pieprzem, dodajemy szczypiorek. Mieszamy.
 3. Zwilżonymi rękoma formujemy niewielkie klopsiki (12-14 sztuk).
 4. Smażymy na średnim ogniu, odsączamy na ręczniku papierowym.

 

Wiosenna zupa jarzynowa:

 • 1l wywaru warzywnego lub drobiowego
 • pół małego kalafiora
 • pół kalarepki
 • ćwiartka główki młodej kapusty
 • marchewka
 • pietruszka
 • kawałek selera
 • biała część pora
 • 3 ziemniaki
 • garść fasolki szparagowej
 • gałązka świeżych ziół (lubczyk, natka pietruszki lub koperek)
 • 2 łyżki świeżo posiekanej natki pietruszki
 • sól do smaku

Przygotowanie:

 1. Warzywa myjemy, ziemniaki, marchewkę, pietruszkę, kawałek selera, kalarepkę obieramy, kroimy w kostkę. Kalafior dzielimy na mniejsze różyczki, fasolkę kroimy na mniejsze kawałki. Por kroimy w ćwierćtalarki, kapustę drobno szatkujemy.
 2. Wywar zagotowujemy, wrzucamy przygotowane warzywa, gałązki świeżych ziół, gotujemy 15 minut. Pod koniec gotowania doprawiamy zupę szczyptą soli.
 3. Zupę podajemy z klopsikami, posypujemy natką pietruszki.

 

Zobacz też

3 Comments

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *