Zakwaszanie zup – jak zakwaszać zupy?

Tagi:

Niektóre zupy, także te kwaśne z natury, potrzebują do pełni smaku zakwaszenia. Nawet dolewając sok z ogórków do ogórkowej, tak naprawdę ją zakwaszamy. Ogórkowa może być bardziej lub mniej kwaśna, ale są zupy, które dopiero po zakwaszeniu nabierają charakteru.

Jedną z takich zup jest barszcz. Chociaż może być przygotowany na słodko, tak naprawdę wyśmienicie smakuje, kiedy jest słodko-kwaśny. Taki przygotowany na zakwasie jest już kwaśny sam z siebie, ale gotowany ze świeżych buraków potrzebuje zakwaszenia. Najprościej zakwasić barszcz sokiem z cytryny lub kwasem cytrynowym. Czysty barszcz uzyska kwaskowaty smak, kiedy ugotujemy go z kawałkami kwaśnego jabłka lub dodamy do niego sok jabłkowy. Tak zrobiła Jola, a tu możecie zobaczyć jej pyszny barszcz z sokiem jabłkowym i grillowanym jabłkiem (klik). Taki sposób sprawdza się przy gotowaniu barszczu czystego, a także kremu z buraków, w którym blendujemy na gładki krem także jabłko. Także do botwinki czy barszczu ukraińskiego można dodać ćwiartki jabłka, a po ugotowaniu zupy, wyjąć.

Jak zakwaszać zupy?

Zakwaszanie zup - jak zakwaszać zupy?

zakwaszanie zup

Ja na co dzień zakwaszam barszcz kwasem cytrynowym, czasem sięgam po ocet winny. I oczywiście nie zapominam o odrobinie cukru, by wyważyć smak.

Zupę ogórkową najlepiej zakwasić sokiem z kiszonych ogórków. Nawet jeśli kupujemy takie na wagę, a ja właśnie tak robię, zawsze w woreczku zostaje trochę soku, który można dodać do zupy ogórkowej.

Zakwasić warto także zupę kapuścianą. Można wykorzystać jabłko, sok z cytryny lub kwas cytrynowy, ale o tej porze roku najlepiej sięgnąć po rabarbar. Ten wczesny jest bardzo kwaśny i wystarczy mały kawałek – później, im rabarbar słodszy, tym więcej musimy go dodać do zupy.

Zakwasić można także różne delikatne zupy, na przykład krem z kalarepki lub cukinii, zupę koperkową, a także niektóre chłodniki, zwłaszcza te z botwinką i buraczkami. Sokiem z cytryny, kwasem cytrynowym lub octem zakwaszamy zupy już po ugotowaniu. Zaczynamy od łyżeczki soku z cytryny lub octu, kwasku cytrynowego wystarczy szczypta, a i to czasem może być za dużo. Lepiej dodać mniej, by dodać jeszcze odrobinę, niż zakwasić zupę za bardzo.

Jabłko i rabarbar dodajemy do zupy podczas gotowania. Tutaj trudniej przewidzieć efekt, ale z reguły połowa jabłka wystarczy. W przypadku rabarbaru dodajmy do zupy ok. 10 cm kawałek, chyba że jest to rabarbar wczesny i bardzo kwaśny, wówczas wystarczy 3-5 cm kawałek.

zakwaszanie zup - sposoby

I nie zapominajmy o wyważeniu smaku zup owocowych. Jeśli przygotowujemy je z różnych rodzajów owoców, dodajmy nie tylko te słodkie, ale także cierpkie. Do zupy owocowej ze słodkich owoców warto dodać łyżeczkę cytryny, by nabrała charakteru.

 

Zobacz też

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *