Zielona zupa z pora z fasolką szparagową, groszkiem i brokułami

Tagi: , ,

Zupa z pora, czyli dużo zielonego i dużo dobrego. Zielona zupa z pora z fasolką szparagową, groszkiem i brokułami dzieciom najbardziej smakuje zmiksowana na gładki krem. Ale jeśli nie boicie się pora, brokułów i innych zielonych warzyw w kawałkach, nie miksujcie. Delektujcie się nimi kawałek po kawałku. Talerz zupy z pora stanowi świetną bombę witaminową. Nie zapomnijcie dodać do niej świeżą zieleninę.

Zielona zupa z pora:

 • 2 pory
 • 15 dag zielonej fasolki
 • garść różyczek bokuła
 • 0,7-1l wywaru warzywnego lub drobiowego
 • pół szklanki zielonego groszku (mrożonego lub świeżego)
 • 2 ziemniaki
 • 20 dag masła
 • sól morska
 • kilka gałązek zielonej pietruszki
 • mała cebula
 • listek laurowy
 • 2 ziarenka ziela angielskiego
 • bukiet świeżych ziół (tymianek, lubczyk, nać pietruszki)
 • sok z cytryny do smaku

Przygotowanie:

 1. Por myjemy, kroimy wzdłuż na pół, przepłukujemy dokładnie liście, osuszamy. Kroimy w półtalarki. Cebulę kroimy w kosteczkę.
 2. Na maśle podduszamy pora z cebulką.
 3. W garnku zagotowujemy 0,7 l wywaru, dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki i pokrojoną w mniejsze kawałki fasolkę szparagową (jeśli nie mamy młodej fasolki, wrzućmy ją do garnka 5 minut przed ziemniakami, bo będzie potrzebowała dłuższego czasu gotowania). Dodajemy listek laurowy, ziele angielskie i bukiet ziół. Gotujemy 15 minut.
 4. Do garnka z zupą dodajemy podduszony por z cebulką, różyczki brokuła i groszek. Doprawiamy solą morską, gotujemy 5 minut (brokuły mają być lekko chrupiące, jeśli chcemy, aby były miękkie, gotujemy chwilę dłużej). Dodajemy do smaku kilka łyżeczek soku z cytryny.
 5. Zupę z pora podajemy posypaną posiekaną natką pietruszki.

Zupę porową można zabielić jogurtem naturalnym, a także podawać jako krem – przed zmiksowaniem upewnijmy się, że wyciągnęliśmy z zupy wszystkie ziarenka ziela angielskiego, listek laurowy i bukiet ziół.

zupa z pora

zupa porowa z fasolką szparagową, groszkiem i brokułami

zielona zupa z pora

zupa z pora, brokułów i groszku

 

Zobacz też przepisy na inne zielone zupy:

4 Comments

 • Focus napisał(a):

  Zielone zupy kojarzą mi się z charakterystycznym, nieco mdłym smakiem, ale są jakimś urozmaiceniem dla mnie. Dobór składników pod względem kolorystycznym jest całkiem fajną sprawą. Danie ciekawiej wygląda i działa na wyobraźnię 🙂

  • Agata napisał(a):

   Zielone zupy wyglądają bardzo zdrowo 🙂 Ze smakiem zielonych warzyw rzeczywiście bywa różnie, dobrze jest doprawić taką zupę sokiem z cytryny albo dodać do niej mięsne pulpeciki, żeby zupa nabrała charakteru. Pozdrawiam 🙂

 • Katja napisał(a):

  A ja ta zupe zrobie bez cebuli i bez ziemniakow ale za to na koniec poloze kluseczki lane. Bedzie super.

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *