Zupa borowikowa z łazankami

Tagi:

Borowiki to jedne z najsmaczniejszych polskich grzybów. Ich smak i zapach nie mają sobie równych. Cenione są przede wszystkim za silny, przyjemny, specyficzny aromat. Dodane do potraw nadają im niepowtarzalny charakter. Największy wysyp tych grzybów przypada na wrzesień, październik i listopad. Dlatego o tej porze warto wyruszyć na grzybobranie, by przygotować wyśmienitą zupę borowikową. Przeczytaj również kilka podstawowych rad dla początkujących grzybiarzy – grzybobranie i co dalej, czyli jak czyścić grzyby.

Zupa borowikowa z łazankami jest bardzo prosta w wykonaniu. Przepis pokazuje, że wystarczy kilka dobrej jakości składników i w pół godziny na stole może pojawić się tak zjawiskowe danie. Zupę borowikową z łazankami przygotowałem na bulionie warzywnym Winiary. Do zupy dorzuciłem podsmażane prawdziwki i cebulę. Na koniec grzybową zabieliłem śmietaną. Zupę borowikową podaję z drobnym makaronem typu łazanki i posiekaną natką pietruszki. Makaron gotuję oddzielnie, aby nie zmiękł za bardzo w zupie.

Zupa borowikowa z łazankami:

 • 1,5 l bulionu warzywnego Winiary
 • 500 g borowików
 • 200 g łazanek
 • 125 ml śmietany 30%
 • 1 cebula
 • 1 łyżka masła
 • 1 łyżka oliwy
 • natka pietruszki
 • sól, pieprz do smaku

Przygotowanie:

 1. Makaron ugotuj według instrukcji na opakowaniu.
 2. Grzyby dokładnie oczyść, opłucz z piasku i innych zanieczyszczeń, osusz na ręczniku papierowym i pokrój na mniejsze kawałki. Cebulę obierz i drobno posiekaj.
 3. W dużym garnku rozgrzej masło i oliwę i podsmaż cebulę, następnie dodaj grzyby. Smaż na większym ogniu przez ok. 5 minut mieszając.
 4. Przygotuj bulion, powinien być gorący. Bulion zagotuj i wlej do garnka z grzybami. Gotuj ok. 20 minut.
 5. Zestaw garnek i dodaj śmietankę. Zupę grzybową dopraw solą i pieprzem do smaku.
 6. Zupę podawaj z ugotowanymi łazankami, posypaną posiekaną natką pietruszki.

Zupa grzybowa z łazankami - aromatyczna potrawaZupa borowikowa z łazankami - prosta w wykonaniu zupa grzybowa

Jeśli lubisz łazanki w zupach, sprawdź inne nasze przepisy na zupy z dodatkiem tego smacznego makaronu:

 

Zobacz też

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *