Zupa chrzanowa wegetariańska

Tagi: , ,

Choć niewątpliwie na wielkanocnych stołach królują żury i barszcze białe, w niektórych domach podawana jest zupa chrzanowa. Zupa chrzanowa może być przygotowana na boczku i białej kiełbasie, ale też pysznie smakuje w wersji wegetariańskiej (nic nie stoi na przeszkodzie, by była potrawą wegańską – wystarczy tylko śmietanę tradycyjną zastąpić tą roślinną i oczywiście pominąć jajka przepiórcze).

Przygotowanie zupy chrzanowej w wersji wegetariańskiej jest niezwykle szybkie, warto więc rozważyć taką zupę nie tylko na Wielkanoc, ale w środku zapracowanego tygodnia. Zupa ma postać kremu, można serwować ją z przeróżnymi dodatkami – jajkami, grzankami, tłuczonymi ziemniakami.

Zupa chrzanowa wegetariańska może być przygotowana z dodatkiem świeżego chrzanu, którego w okresie około wielkanocnym w sklepach nie brakuje. Alternatywą jest oczywiście chrzan tarty w słoiczkach – nie tylko wtedy, gdy o świeżym chrzanie możemy tylko pomarzyć, ale także wówczas, gdy nie mamy ochoty mierzyć się z tak mocnym przeciwnikiem, jak korzeń chrzanu. Jednak gdyby ktoś z Was miał ochotę, podsuwam przepis na domowy chrzan tarty.

Zupa chrzanowa wegetariańska:

 • 3 ziemniaki
 • pietruszka
 • kawałek selera
 • 0,7 l wywaru warzywnego
 • cebula
 • 2 ząbki czosnku
 • 2 ziarenka ziela angielskiego
 • 2 liście laurowe
 • 2 łyżki oliwy
 • sól morska i pieprz czarny do smaku
 • 3 łyżki tartego chrzanu
 • 1/4 szklanki gęstej śmietany
 • do podania: jajka przepiórcze
 • świeże zioła do dekoracji

Przygotowanie:

 1. Cebulę kroimy w kostkę, podduszamy na oliwie. Dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, dusimy jeszcze pół minuty.
 2. Dodajemy do cebulki obrane i pokrojone w drobną kostkę warzywa, chwilę podsmażamy, podlewamy wywarem, dodajemy szczyptę soli, gotujemy 15 minut.
 3. Miksujemy zupę na krem, dodajemy chrzan i śmietanę, miksujemy chwilę na mniejszych obrotach.
 4. Zupę podajemy z jajkami przepiórczymi ugotowanymi na twardo (3 minuty). Dekorujemy świeżą zieleniną.

Z podanej ilości składników przygotujecie 4 porcje zupy.

 

4 Comments

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *