Zupa chrzanowa z chipsami z salami

Tagi: ,

Przyznaję szczerze, że po raz pierwszy gotowałam zupę chrzanową. Do tej pory chrzan wkładałam do wielkanocnego koszyczka i stanowił dodatek do świątecznych kiełbas. Poza tym pamiętam obiady mojej mamy – golonka serwowana z chrzanem (nigdy za tym nie przepadałam).

Zupę chrzanową zazwyczaj podaje się z jajkiem, boczkiem lub kiełbasą. Ja przygotowałam nieco inną wersję z ziemniakami i chipsami z salami. Zupa chrzanowa ma delikatnie kremową konsystencję z wyraźnie wyczuwalnym smakiem chrzanu. Udało mi się kupić chrzan z sokiem cytrynowym i świetnie sprawdził się w tej zupie. Jeśli nie macie takiego chrzanu, to wystarczy dodać do zupy nieco soku z cytryny, ale nie za dużo, aby nie zdominował smaku.

Zupa chrzanowa z chipsami z salami to moja propozycja na nadchodzące Święta Wielkanocne. Oczywiście u mnie obowiązkowo musi być żurek z jajkiem, ale lubię wprowadzać też dla odmiany inne dania, których do tej pory nie jedliśmy, bo kto powiedział, że na świąteczny obiad ma być tylko jedna zupa 🙂

Składniki:

 • 1 litr zimnej wody
 • 2 liście laurowe
 • 3 ziela angielskie
 • 4 ziarna pieprzu
 • 100 g mrożonej włoszczyzny
 • 3 ziemniaki (średnie)
 • 3 łyżki śmietany 12 %
 • 4-5 łyżek chrzanu z sokiem cytrnowym
 • chipsy z salami
 • świeże zioła do posypania
 • sól do smaku
 • pieprz cytrynowy do smaku

Przygotowanie:

 1. Do garnka wlewamy 1 litr zimnej wody. Wrzucamy mrożoną włoszczyznę (lub świeżą) i dodajemy liście laurowe, ziele angielskie i ziarna pieprzu. Zagotowujemy.
 2. Ziemniaki obieramy, myjemy i kroimy w równą kostkę. Dodajemy do gotującego się wywaru. Gotujemy do momentu aż ziemniaki będą miękkie (około 20-25 minut).
 3. Pod koniec gotowania zabielamy śmietanką i dodajemy chrzan. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem cytrynowym. Ciepłą zupę chrzanową miksujemy blenderem i nalewamy do miseczek.
 4. Zupę chrzanową podajemy z chipsami z salami i świeżymi ziołami (u mnie melisa i majeranek).
zupa chrzanowa

zupa z chrzanem

zupa z chrzanu

Polecam też przepis na zupę krem z rzeżuchy .

Zobacz też

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *