Zupa gulaszowa z wędzoną papryką

Tagi:

Stało się, nadeszła mroźna i śnieżna zima. Przynajmniej u nas, na Pomorzu jest biało i zimno. Nie jestem entuzjastką takich klimatów, ale mój siedmioletni synek tak bardzo cieszył się na widok białego puchu, że postanowiłam nastawić się optymistycznie i siłą woli choć troszkę polubić zimę.

Dzisiaj zaczęły się też u nas tak wyczekiwane przez dzieci ferie zimowe. Jutro wyciągamy ślizg do zjeźdżania z górek i czekają mnie dwa tygodnie zimowych szaleństw 🙂 A po takich szaleństwach nie ma nic lepszego jak talerz ciepłej zupy gulaszowej.

Zupa gulaszowa smakuje rewelacyjnie zimową porą – jest rozgrzewająca, sycąca i pyszna. Dla synka gotuję ją w łagodniejszej wersji, bez ostrej papryczki. Smak tej zupie nadaje między innymi wędzona papryka. Zupa gulaszowa ma piękny, intensywny kolor i zapach.

Składniki:

 • 600 g wołowiny
 • 1 łyżka mąki pszennej
 • 3 łyżki masła klarowanego
 • 2 listki laurowe
 • 2 ziela angielskie
 • 3 ziarna pieprzu
 • 1,5 litra bulionu wołowego
 • 1 duża marchewka
 • 2 małe cebule
 •  2 ząbki czosnku
 • 1 papryka czerwona
 • 4 ziemniaki (małe)
 • 1/2 ostrej papryczki
 • 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego
 • 1,5 łyżeczki wędzonej papryki
 • 1 łyżeczka tymianku
 • pęczek natki pietruszki

Przygotowanie:

 1. Mięso wołowe kroimy w jednakowej wielkości kostkę i oprószamy łyżką mąki. Całość mieszamy.
 2. Na patelni rozpuszczamy 2 łyżki masła klarowanego i dodajemy mięso. Smażymy aż się przyrumieni.
 3. Usmażone mięso przekładamy do garnka i zalewamy bulionem. Dodajemy listki laurowe, ziele angielskie i ziarna pieprzu. Gotujemy 1 godzinę i 20 minut.
 4. W trakcie gotowania, cebulę i czosnek obieramy i kroimy w kosteczkę. Z papryki usuwamy gniazda nasienne i kroimy na małe kawałki (paseczki lub kostkę).
 5. Na drugiej patelni rozgrzewamy 1 łyżkę masła klarowanego i najpierw smażymy samą cebulkę, co jakiś czas mieszając. Gdy cebulka będzie miała złoty kolor, dodajemy czosnek i paprykę.
 6. Ziemniaki obieramy, myjemy i kroimy w jednakowej wielkości kosteczkę. Pod koniec smażenia dodajemy do pozostałych warzyw na patelni.
 7. Usmażone warzywa dodajemy do bulionu wołowego z mięsem (po 1,2 godziny).
 8. Marchewkę obieramy i kroimy w krążki. Dodajemy do zupy. Gotujemy na małym ogniu kolejne 30-40 minut, aż warzywa będą miękkie.
 9. Na około 10 minut przed końcem gotowania dodajemy koncentrat pomidorowy, wędzoną paprykę i suszony tymianek.
 10. W razie potrzeby doprawiamy do smaku solą lub pieprzem.
 11. Bezpośrednio przed podaniem zupę gulaszową obficie posypujemy natką pietruszki.

zupa gulaszowa

Jeśli szukacie więcej przepisów na rozgrzewające zupy, to polecam:

Zobacz też

1 komentarz

 • Patrycja napisał(a):

  Cześć. Od zawsze (czyt. od czasu odkrycia Waszych przepisów, czyli – daaaaaawno) korzystam z waszych przepisów; albo precyzyjnie, bądź też inspirująco. Skoro od „zawsze” to zrozumiałe, że dla mnie niebywale smaczne są Wasze propozycje. Bardzo dziękuję.
  Chcę się podzielić moją wiedzą, zdobytą w węgierskiej szkole gotowania (szumnie brzmi , a to zaledwie 6 miesięcy mojej wspaniałej przygody w owej szkole). Otóż duża część „znamienitych mistrzów kuchni węgierskiej” do wszystkich potraw z mięsem i papryką w składzie dodaje paprykę wczesnej upieczoną w piecu (oczywiście po ściągnięciu czarnej skórki:))). Daje to tak podbity, a zarazem bez posmaku „surowizny”, paprykowy smak , że warto spróbować. Pozdrawiam z całą serdecznością – Patrycja.

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *