Zupa jarzynowa po tajsku

Tagi: , ,

Co jakiś czas z paczką znajomych organizujemy wieczorki babskie. Za każdym razem wyglądają one nieco inaczej. Dosyć często wspólnie przygotowujemy różne potrawy, ale ostatnio postanowiłyśmy, że dla odmiany chciałybyśmy, aby to profesjonalni kucharze ugotowali coś dla nas, więc wybrałyśmy się do restauracji. Postanowiłyśmy posmakować potraw z kuchni tajskiej.

Jak przystało na „Zakochaną w zupach”, zamówiłam zupę tajską. Była lekko pikantna z delikatnym posmakiem mleczka kokosowego. Przygotowana na bazie mięsa z kurczaka i z krewetkami. Zupa bardzo mi smakowała i postanowiłam przenieść nieco klimatu kuchni tajskiej do swojego domu i przygotowałam zupę jarzynową po tajsku. Powiem nieskromnie, że zupa wyszła rewelacyjna w smaku i z pewnością jeszcze nie raz zagości w moim menu. Zupa jarzynowa po tajsku jest łagodna, lekko słodka i kwaśna jednocześnie.

Z podanych składników przygotujecie około 4-5 porcji zupy.

Składniki:

 • 600 ml bulionu warzywnego
 • 200 ml mleczka kokosowego
 • 2 łyżki sosu rybnego
 • 350 g warzyw (groszek, fasolka, kalafior, marchewka)
 • 1/2 średniej cebuli
 • 1,5 łyżki oleju
 • 100 g ryżu
 • świeża pietruszka lub kolendra do dekoracji

Przygotowanie:

 1. Cebulę kroimy w drobną kosteczkę i szklimy na złoty kolor na patelni z dodatkiem oleju.
 2. Bulion przelewamy do garnka i dodajemy do niego cebulkę.
 3. Ryż gotujemy w osobnym garnku.
 4. Wszystkie warzywa myjemy, osuszamy i kroimy na małe kawałeczki.
 5. Kiedy bulion zacznie się gotować dodajemy warzywa. Gotujemy je na małym ogniu pod przykryciem. Kiedy będą już prawie miękkie ( drobno pokrojone gotują się dosyć szybko) dodajemy mleczko kokosowe oraz sos rybny. Gotujemy jeszcze 5 minut.
 6. Do miseczek nakładamy porcje ryżu i nalewamy zupę. Podajemy z świeżą natką pietruszki lub kolendrą.

jarzynowa po tajsku 2

Polecam też bardziej tradycyjne wersje zupy jarzynowej:

Zupa jarzynowa z białych warzyw z serem pleśniowym

Zupa jarzynowa przecierana z grzaneczkami

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *