Zupa kalafiorowo-koperkowa z czarnuszką

Tagi: , , , ,

Dzisiaj w mojej wiosennej zupie jarzynowej główna rola przypadła kalafiorowi i koperkowi. Zupa kalafiorowo-koperkowa z czarnuszką była właściwie wielką improwizacją. Zabierając się za nią planowałam, że będzie zupą raczej tradycyjną, z warzywami pokrojonymi w kostkę i apetycznymi różyczkami kalafiora. Ale rzeczywistość w postaci starszego synka zweryfikowała moje plany. „Mamo, chcesz dać kalafior do zupy? Ja nie chcę kalafiorowej!” Nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy, bo kalafior zawsze miał w moim domu zwolenników. Najbardziej wszystkim pasował z masełkiem i tartą bułką, ale niby dlaczego miałby komuś przeszkadzać kalafior w zupie?

Ja i tak zrobiłam swoje. Zupa kalafiorowo-koperkowa, jak miała być, tak była. Zmiksowana na gładki krem, podana z prażoną czarnuszką smakowała wszystkim. Nawet różyczki surowego kalafiora dodane do zupy nikomu nie przeszkadzały, a wręcz przeciwnie, wszyscy chrupali, aż miło. No to o co chodziło z tym kalafiorem? 🙂

Składniki:

 • pół świeżego kalafiora
 • 2-3 ziemniaki
 • kawałek selera
 • pietruszka
 • biała część pora
 • łyżka nasion czarnuszki
 • 1/4 szklanki gęstej śmietany
 • sól morska
 • pół pęczku koperku
 • szczypta kurkumy
 • opcjonalnie: gałązka świeżego lubczyku

Przygotowanie:

 1. Ziemniaki, pietruszkę i seler obieram, kroję w kostkę,  por w ćwierćtalarki, zalewam ok. 0,7 l wody i zagotowuję.
 2. W tym czasie kalafiora dzielę na różyczki, dodaję do gotującej się zupy (kilka małych kwiatów kalafiora odkładam do dekoracji i pochrupania w zupie). Dodaję gałązkę świeżego lubczyku, szczyptę soli i kurkumy i gotuję 15 minut.
 3. Pod koniec gotowania dodaję posiekany koperek (część odkładam do posypania zupy).
 4. Po zestawieniu zupy z płyty dodaję zahartowaną śmietanę. Miksuję na krem.
 5. Ziarenka czarnuszki podprażam na suchej patelni. Kiedy nasiona zaczną wydzielać delikatny aromat, wyłączam płytę.
 6. Zupę podaję z surowymi różyczkami kalafiora, koperkiem i czarnuszką.

Smacznego 🙂

Zupa kalafiorowo-koperkowa z czarnuszką

Przepis na zupę kalafiorowo-koperkową z czarnuszką

Jak ugotować zupę kalafiorowo-koperkową z czarnuszką?

Zupa kalafiorowo-koperkowa z grzankami i czarnuszką chyba na stałe wpisze się do naszego wiosennego menu. Na wiosnę polecam także:

zupa wiosenna z rzodkiewką i jajkiem

kapuśniak z młodej kapusty z pomidorami

wiosenny krupnik z kaszą kuskus

zupa wiosenna z botwinką

3 Comments

 • Ola napisał(a):

  Super pomysł na zupę 😉 jest kilka niedociągnięć, co się dzieje z porem i kurkumą? Kiedy je dodajemy ? 😉 No i najważniejsze, to wydaje mi się, że zupa jest zmiksowana? Takiej informacji też nigdzie nie ma. Właśnie jestem w trakcie przygotowywania:) i się zastanawiam czy wyjdzie mi taka apetyczna jak na zdjęciu:)

 • Monika napisał(a):

  Jest pyszna. Podsmazyłam warzywa na maśle, a dalej tak jak w przepisie. Z pewnością bedę robiła ją częściej.

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *