Zupa kapuściana z ziemniakami

Tagi: ,

Choć na nowalijki trzeba jeszcze trochę poczekać w niemalże każdym warzywniaku znaleźć można już okrągłe główki świeżej kapusty. Piętrzą się w skrzynkach, czekając aż tylko ktoś po nie sięgnie, zabierze ze sobą do domu, a następnie…ugotuje z nich zupę! 🙂
Dzisiejsza propozycja to danie, które z pewnością znają wszyscy, którzy kiedykolwiek zetknęli się z dietą kapuścianą. Kilkanaście lat temu stanowiła ona obowiązkową pozycję w menu wszystkich stawiających sobie za cel utratę wagi, zafascynowanych spektakularnymi efektami kapuścianego planu żywieniowego.
Zupa kapuściana z ziemniakami to lekkie danie obiadowe w sam raz na początek wiosny. Do jej przygotowania wykorzystałam kapustę włoską, dodałam także nieco kiszonej, aby nadać zupie bardziej wyrazistego charakteru. Poza tym kiszona kapusta to samo zdrowie, kryje w sobie sporą dawkę witaminy C! Do garnka wpadły także marchewki i zeszklone na masełku pieczarki. Całość doprawiłam słodką papryką, sproszkowanymi suszonymi pomidorami, rozmarynem. Zupa gotuje się niemalże sama! Wystarczy pokroić wszystkie składniki i wrzucić je do garnka 🙂

Zupa kapuściana z ziemniakami:

 • 1 mała główka kapusty włoskiej
 • 300 g kiszonej kapusty
 • 5 ziemniaków
 • 2 marchewki
 • 300 g pieczarek
 • 1 cebula
 • 3 ząbki czosnku
 • Garść suszonych grzybów
 • 1 łyżeczka słodkiej papryki
 • 1 łyżeczka rozmarynu
 • 1 łyżeczka suszonych pomidorów
 • 2 liście laurowe
 • Kilka ziaren ziela angielskiego
 • Sól i pieprz

Przygotowanie:

 1. Pieczarki dokładnie umyć, pokroić w paski.
 2. Cebulę obrać, posiekać w drobną kostkę.
 3. Na dnie dużego garnka rozgrzać masło, zeszklić na nim cebulę. Dodać pokrojone pieczarki, przeciśnięta ząbki czosnku. Całość wymieszać i delikatnie podsmażyć.
 4. Kapustę włoską dokładnie opłukać, poszatkować.
 5. Ziemniaki obrać, pokroić w kostkę. Suszone grzyby zalać wodą i kiedy nieco zmiękną pokroić na mniejsze kawałki.
 6. Tak przygotowane warzywa wraz z grzybami dorzucić do podsmażonych z cebulą i czosnkiem pieczarek.
 7. Całość zalać ok. 1,5 l wody. Dodać liście laurowe i ziele angielskie i gotować na wolnym ogniu.
 8. W międzyczasie kapustę kiszoną poszatkować, ew. delikatnie przepłukać. Kapusta kiszona im dłużej płukana, tym mniej kwaśna.
 9. Marchewki obrać, zetrzeć na tarce na grubych oczkach.
 10. Kiedy ziemniaki będą już półmiękkie, dodać do zupy kiszoną kapustę oraz marchewki.
 11. Całość doprawić słodką papryką, rozmarynem, suszonymi pomidorami, solą i pieprzem. Gotować jeszcze przez ok. 10-15 minut.

Kiszoną kapustę wykorzystasz również w tych przepisach!

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *