Zupa krem z cukinii i marchewki z dodatkiem marchewki karmelizowanej

Tagi: , ,

Najprostszy sposób na cukinię, który docenią nie tylko osoby zabiegane, ale też zwyczajne leniuchy. Nie ma opcji, by się przy tej zupie narobić, zwłaszcza kiedy cukinie są jeszcze młode i nawet nie wymagają usuwania pestek i obierania. Czy Ty też dzisiaj potrzebujesz szybkiego pomysłu na zupę?

Zupa krem z cukinii i marchewki może być podana z każdym chrupiącym albo zupełnie niechrupiącym dodatkiem (na szybko mogą to być kiełki lub uprażone na suchej patelni nasiona słonecznika lub dyni), ale dziś niestandardowo przygotowałam do niej marchewkę karmelizowaną w miodzie. Świetne połączenie, zwłaszcza kiedy łagodny smak zupy przełamany jest sokiem z cytryny – nie rezygnujcie z niego! Zamiast cytryny można wykorzystać sok z limonki.

Zupę można zabielić jogurtem naturalnym lub śmietaną, jednak nie jest to konieczne i jeśli uważasz, że dwie łyżki masła wykorzystane do przygotowania tej zupy to już wystarczająca ilość tłuszczu, możesz zupełnie zrezygnować z jej zabielania.

Z podanych ilości składników przygotujecie 4 porcje zupy.

Zupa krem z cukinii i marchewki:

 • 2 młode cukinie
 • 4 marchewki
 • 0,7 l wywaru warzywnego lub drobiowego
 • 2 ząbki czosnku
 • cebulka
 • sok z połówki cytryny
 • 2 łyżki masła
 • łyżka miodu
 • sól i pieprz do smaku
 • 1/4 szklanki śmietany lub jogurtu
 • kilka gałązek świeżego tymianku

Przygotowanie:

 1. Cukinię myjemy, kroimy wzdłuż na pół. Jeśli jest taka konieczność, usuwamy pestki. Kroimy w kostkę.
 2. Marchewki obieramy, myjemy. Dwie kroimy w kostkę, dwie w cienkie talarki.
 3. W garnku roztapiamy łyżkę masła, podduszamy posiekaną cebulę. Pod koniec duszenia dodajemy przeciśnięty przez praskę lub posiekany czosnek.
 4. Do podduszonej cebulki dodajemy cukinię i pokrojone w kostkę marchewki. Podlewamy wywarem, gotujemy do miękkości ok. 15 minut.
 5. W tym czasie na patelni roztapiamy łyżkę masła z dodatkiem miodu. Dodajemy pokrojone w talarki marchewki, dusimy do miękkości, często mieszając. Do karmelizowanej marchewki można dodać oberwane z gałązki listki świeżego tymianku.
 6. Zupę miksujemy na gładki krem z dodatkiem śmietany lub jogurtu, doprawiamy sokiem z cytryny oraz w razie konieczności solą i pieprzem. Podajemy z karmelizowaną marchewką, dekorujemy świeżym tymiankiem.

14 Comments

 • Monika napisał(a):

  Dziękuję za kolejny wspaniały przepis na zupę 🙂 Tym razem zrobiłam krem z cukinii i marchewki z karmelizowanymi marchewkami- po prostu pycha! To już któryś z kolei przepis od Was, który mnie zachwycił 🙂 Dziękuję za smaczne inspiracje :*

 • AGNIESZKA Firlik łoza napisał(a):

  Jak karmelizuhemy marchew?

 • Agata napisał(a):

  A co to takie zielone? Właśnie robię zupke 😉 jestem ciekawa

 • Alicja napisał(a):

  Tymianek był dodany już w czasie karmelizowania marchwi. Uważam ,że tworząc bloga trzeba dbać o szczegóły i precyzyjnie określać składniki, a nie ściemniać i zadziwiać innych niezgodnością opisu ze zdjęciami i prowokować takie pytania jak ww. To nie w porządku. Strona jest ok., ale proszę o zadbanie o detale, co jest bardzo istotne zwłaszcza dla początkujących kucharzy.

  • Agata napisał(a):

   Zawsze staram się przygotowywać przepisy z dbałością o wszystkie detale, ale czasem zdarzy się wpadka. Na szczęście w razie jakichkolwiek wątpliwości czytelnicy cierpliwie zadają pytania, na które staramy się jak najszybciej odpowiedzieć. Do karmelizowanej marchewki można dodać świeże listki tymianku, przepis już uzupełniony. Pozdrawiam.

  • Sylwia napisał(a):

   Widać, ze tymianek jest świeży, a w opisie jak karmelizowac marchewkę nie ma słowa o tymianku, co oznacza ze go nie dodajemy. Wydaje mi się,ze Pani złość w kierunku autorki bloga jest niepotrzebna. Życzę więcej optymizmu na codzień ?

   • Agata napisał(a):

    Można dodać tymianek do marchewki, ja tak zrobiłam, choć wcześniej nie było tego kroku w przepisie, na zdjęciach z przygotowania marchewki tymianek jak najbardziej jest. To akurat świetny duet, przepis został uzupełniony 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

 • Nikola napisał(a):

  A czy cukinie obieramy?

 • Nikola napisał(a):

  Do czego śmietana/jogurt?

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *