Zupa krem z kabaczka, ziemniaków i chrzanu

Tagi: , ,

Kabaczek, ikona pełni lata. O tej porze roku kabaczki nie tylko są tanie, ale i świetnie smakują. Można je przerabiać na różne sposoby, na przykład na zupę krem z kabaczka. Dziś serwujemy kabaczka w postaci kremu z dodatkiem aromatycznego chrzanu i charakternego sera feta. Chrzan najlepiej kupić świeży i zetrzeć na tarce o małych oczkach. Ewentualnie do kremu z kabaczka można wykorzystać gotowy chrzan tarty (podsuwamy przepis na chrzan domowy – klik).

Zupa krem z kabaczka świetnie smakuje także jako chłodnik, więc jeśli tylko druga połowa lata będzie sprzyjać chłodnikom, nic nie stoi na przeszkodzie, by zupę podać na zimno.

Zupa krem z kabaczka, ziemniaków i chrzanu:

 • duży kabaczek
 • 3-4 ziemniaki
 • 0,7 l wywaru drobiowego lub warzywnego
 • kawałek korzenia chrzanu
 • czerwona cebula
 • 2 ząbki czosnku
 • łyżka masła
 • 2 łyżki oliwy z oliwek
 • kilka łyżeczek soku z cytryny
 • 150 g sera feta
 • sól morska
 • pieprz czarny

Przygotowanie:

 1. W garnku o grubszym dnie niezbyt mocno rozgrzewamy oliwę z dodatkiem masła, dodajemy pokrojoną w grubszą kostkę czerwoną cebulę, dusimy. Kiedy się zeszkli dodajemy plasterki obranego czosnku, a po 30 sekundach dorzucamy pokrojone w kostkę ziemniaki i kabaczka, dusimy ok. 10 minut od czasu do czasu mieszając.
 2. Podlewamy warzywa wywarem, doprawiamy solą, gotujemy do miękkości.
 3. Miksujemy zupę na krem z kabaczka, dodajemy połowę sera feta, ponownie miksujemy. Doprawiamy sokiem z cytryny.
 4. Kawałek korzenia chrzanu ścieramy na tarce o drobnych oczkach i stopniowo dodajemy do zupy, aż uzyskamy odpowiednią siłę smaku i aromatu.
 5. Zupę krem z kabaczka podajemy z kruszonym lub pokrojonym w kostkę serem feta. Dekorujemy świeżymi ziołami, oprószamy pieprzem.

krem z kabaczka

zupa krem z kabaczka

krem z kabaczka z ziemniakami

krem z kabaczka z ziemniakami i chrzanem

krem z kabaczkiem

krem kabaczkowy

Kabaczek bardzo przypomina cukinię, a że mamy sezon na oba warzywa, sprawdź też przepisy na zupy z cukinią i kabaczkiem:

2 Comments

 • Rin napisał(a):

  cudowna zupa! polecam uważać tylko z chrzanem – wydaje mi się, że dodałam odrobinę za dużo i zrobiła się chrzanowa z fetą, zamiast kabaczkowej 🙂 nie dodawałam też soli – użyłam kostki rosołowej, feta też bardzo słona, a my nieprzyzwyczajeni do soli 🙂

  W każdym razie zupa była pyszna i syta i na pewno zrobię ją jeszcze nieraz. Dziękuję za przepis!

  • Agata napisał(a):

   Kabaczek ma tak łagodną naturę, że charakterny chrzan z łatwością go zdominuje, nawet dodany w małej ilości 🙂 Ja lubię tę zupę w wersji zdecydowanie chrzanowej, ale można przygotować ją w lżejszej postaci, tak jak Pani pisze, ograniczając ilość chrzanu. Pozdrawiam 🙂

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *