Zupa krem z kurek z serkiem topionym

Tagi: , ,

Rosną jak po deszczu, a że ostatnio przewaga dni deszczowych… w lasach, a następnie na straganach pojawiły się pierwsze grzyby! Złociste, pachnące kurki – wprost nie sposób przejść obok nich obojętnie. Tym razem trafiły do garnka w towarzystwie ziemniaków i włoszczyzny. Zupa krem z kurek z serkiem topionym to jedna z pierwszych kurkowych propozycji w tym sezonie.

Gęsta i sycąca – w sam raz na pożywny obiad lub kolację. Dodatkowo, niezwykle prosta w przygotowaniu. Warto tylko pamiętać o tym, żeby grzyby dokładnie wypłukać, w przeciwnym razie między zębami będzie chrzęścił piasek.

Gotując kurkową przypomniały mi się wakacje spędzane na Kaszubach. W sezonie, grzybów było tam bez liku – czasem, tak dużo, że trudno było je wszystkie przerobić. Zupa kurkowa należała do ulubionych przysmaków całej mojej rodziny. Oprócz wyśmienitych darów lasu, na Kaszubach kupowaliśmy także niepowtarzalny, chrupiący chleb i wiejskie masło od lokalnych gospodarzy. Zupę przegryzało się zatem grubą pajdą, szczodrze posmarowaną masłem. Nikt nie liczył kalorii. Pomyślałam, że spróbują otworzyć to wspomnienie w swojej kuchni. Upolowałam dobry chleb i wysokiej jakości masło. Udało się! Wam polecam zrobić to samo, nie pożałujecie 🙂

Składniki:

 • 2 marchewki
 • 2 pietruszki
 • Kawałek selera
 • 2 łodygi selera naciowego
 • 1 por (biała część)
 • 1 cebula
 • 2 ząbki czosnku
 • 300 g kurek
 • 2 ziemniaki
 • 1 (100 g) kostka serka topionego
 • 3 łyżki masła
 • 1 gałązka rozmarynu
 • Zielona pietruszka
 • 1/2 łyżeczki kurkumy
 • Sól i pieprz
 • Chleb
 • Masło

Przygotowanie:

 1. Marchewki, pietruszki, selera, pora oraz seler naciowy obrać.
 2. Wszystkie warzywa umieścić w garnku i zalać litrem wody. Nastawić bulion.
 3. W międzyczasie cebulę i czosnek obrać i drobno posiekać.
 4. Kurki porządnie opłukać, ziemniaki obrać i pokroić w kostkę.
 5. Na dnie dużego garnka rozgrzać masło, zeszklić na nim cebulę z czosnkiem. Następnie dodać gałązkę rozmarynu, kurki oraz ziemniaki.
 6. Całość lekko przysmażyć.
 7. Gotowy bulion przecedzić.
 8. Marchewki i pietruszki pokroić na mniejsze części i dodać do podsmażonych z ziemniakami, cebulą i czosnkiem kurek.
 9. Całość zalać bulionem i gotować aż ziemniaki i grzyby zmiękną.
 10. Następnie zupę zmiksować na gładki krem.
 11. W trakcie miksowania dodawać serek topiony.
 12. Całość doprawić kurkumą, solą i pieprzem do smaku.
 13. Podawać z posiekaną natką zielonej pietruszki.
 14. Zupa krem z kurek będzie smakowała jeszcze lepiej z kromką świeżego chleba ze swojskim masłem.

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *