Zupa marchewkowa z płatkami owsianymi

Tagi:

Zupa marchewkowa z płatkami owsianymi jest pyszna, sycąca i zdrowa. Przygotowałam ją z młodej marchewki i doprawiłam czosnkiem niedźwiedzim, który jest bardziej łagodny od tradycyjnego czosnku. Te listki w zupie, które wyglądają jak  pokrojona pietruszka, to właśnie czosnek niedźwiedzi.

Zamiast ziemniaków dodałam do zupy płatki owsiane. To zdecydowanie zdrowsze rozwiązanie. Chyba muszę zacząć częściej korzystać z tego patentu. Świetnie zagęściły zupę. Tak przygotowaną zupę można zmiksować blenderem, ale jeśli warzywa są starte na tarce to  według mnie nie ma już takiej potrzeby i dzięki temu widać składniki.

W zupie jest lekko wyczuwalny seler. Jeśli nie przepadacie za jego smakiem, to możecie nieco zmniejszyć jego proporcje zastępując większą ilością marchewki. Ja lubię, kiedy smaki mieszają się w daniu, więc dla mnie proporcje warzyw są idealne.

Z podanej ilości składników przygotujecie 3-4 porcje zupy.

Składniki:

 • 250 g młodej marchewki
 • 1 mała cebula
 • 60 g selera
 • 3 łyżki oleju rzepakowego
 • 750-850 ml bulionu drobiowego
 • 30 g płatków owsianych
 • 1 łyżeczka czosnku niedźwiedziego
 • sól morska ziołowa do smaku
 • pieprz czarny do smaku
 • natka pietruszki do dekoracji

Przygotowanie:

 1. Cebulę kroimy w drobną kostkę. Marchewki oraz kawałek selera ucieramy na tarce o grubych oczkach.
 2. Rozgrzewamy patelnię i nalewamy 2 łyżki oleju. Nakładamy pokrojoną cebulę i kiedy będzie już lekko podsmażona dodajemy marchewkę i seler. Dodajemy jeszcze 1 łyżkę oleju i smażymy kolejne 5 minut, co jakiś czas mieszając.
 3. Warzywa przekładamy do garnka i zalewamy bulionem.
 4. Dosypujemy płatki owsiane oraz czosnek niedźwiedzi. Gotujemy na małym ogniu pod przykryciem około 15 minut.
 5. Pod koniec gotowania doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
 6. Podajemy z natką świeżej pietruszki.

DSC_0515

Zupa marchewkowa świetnie smakuje też w połączeniu z pomarańczą. Polecam inną wersję tej zupy, przygotowaną przez Agatę – Zupa marchewkowa z hiszpańską pomarańczą.

 

Zobacz też

5 Comments

 • Aga napisał(a):

  Przepyszna zupa! Mimo, że źle odczytałam przepis i dałąm 600g selera zamiast 60g (na szczęście miałam trochę więcej marchewki w lodówce :D)to i tak wyszła przepyszna 😀 Na pewno będę ją jeszcze robić. Dziękuję:)

 • Bet napisał(a):

  Zupa godna polecenia – prosta i szybka w wykonaniu a smakuje pysznie. Pomysł z dodawaniem płatków owsianych do zup jest świetny, że też sama na to nie wpadłam:))

 • Iwonka napisał(a):

  Hej. Mam pytanko. Na ile porcji sa podawane przepisy? Pozdrawiam

Napisz komentarz.

Twój email jest niewidoczny dla innych. Pola wymagane są zazaczone *